aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

مطلب ویژه دوران کرونا: آیا باید درباره فشارهای مالی با کودکان حرف بزنیم؟

(زمان خواندن: 5 - 10 دقیقه)

نوسانات مالی در اقتصادهای جهانی و ملی، خصوصاً در این دورۀ زمانی که انتشار جهانی ویروس کرونا، اکثر مردم جهان را خانه‌نشین و اقتصادها را فلج کرده، افراد زیادی را در معرض بحران‌های اقتصادی قرار داده است. خانواده‌های زیادی از این وضعیت زیان دیده‌اند و برای روی پا آمدن، نیازمند زمان بیش‌تری هستند. گفته می‌شود چهار شغل از هر پنج شغل تحت تأثیر شیوع بیماری کووید19 قرار گرفته و در خطر است. این مسئله تا حد زیادی فراگیر شده است و درگیری خانواده‌ها با مسائل مالی امری بدیهی تلقی می‌شود.

اما والدین در این وضعیت پیش‌بینی‌نشده که خود نیز غافل‌گیر شده‌اند، چگونه می‌توانند مشکلات و فشارهای مالی را به کودکان و نوجوانان مصرف‌گرا و کم‌سن‌وسال‌شان توضیح دهند. برای مثال، چطور والدین نوجوانی که خودرو می‌خواهد، به او «نه» بگویند؟

از چه چیزهایی با کودکان حرف بزنیم؟

با کودکان صادق باشید و برای آن‌ها شرایط را توضیح دهید. اما احتیاجی نیست بیش‌تر از حد لزوم بدانند. بهتر است مسائلی را با کودکتان مطرح کنید که برای او قابل درک باشد. از زیاده‌روی و موشکافی جزئیات یا عواملی که موجب ایجاد ترس و نگرانی‌ در کودکان می‌شوند، پرهیز کنید. توضیح مختصر و مفیدی از موقعیت فعلی مالی‌تان به آن‌ها داده و تغییرات ضروری را در بودجه‌ی خانواده با آرامش و اطمینان اعمال کنید.

امروزه حتی کودکان کم‌سن نیز رفتار مصرف‌گرایانه دارند؛ بنابراین، زمانی که بخواهید آن‌ها را از داشتن لباس یا خواسته‌ی جدیدشان منع کنید، واکنش خوبی از آن‌ها نمی‌بینید. برای تشویق آن‌ها به داشتن عادات بودجه‌ای، کمی موارد انگیزشی در اختیارشان بگذارید.

برای کودکانتان شرایط را بیان کنید اما توضیح زیاد ندهید

چگونه با کودکان خردسال‌مان صحبت کنیم؟

دخترتان شش سال دارد. بهترین دوست او در روز تولدش یک عروسک کادو گرفته (عروسک گرانی که شما توان خریدش را ندارید). او شروع به غر زدن می‌کند: «شما هیچ‌وقت به خواسته‌های من اهمیت نمی‌دهید. این کارتان اصلا عادلانه نیست و...»

در شرایطی که به سختی کار می‌کنید تا خانواده را از فشار و استرس دور نگه دارید (در کنار افزایش روزبه‌روز هزینه‌ها)، خیلی سخت است که همواره آرامش خودتان را حفظ کنید. در مواجهه با این شرایط، یک نفس عمیق بکشید و خونسردی خودتان را حفظ کنید. اگر باز هم آرام نشدید، به کودک‌تان بگویید که بعداً در این‌باره با او صحبت می‌کنید و وقتی که زمان مناسبش رسید، با آرامش با او صحبت کنید.

به یاد بیاورید که رد کردن تمایلات و اعمال محدودیت‌های مالی هیچ اشکالی ندارد. با این کار شما از خواسته‌های کودک‌تان سر باز نمی‌زنید، بلکه به او درس مهمی درمورد تحمل برای برآورده‌شدن خواسته‌ها، ارتقای شخصیتش، انواع پاداش، و چگونگی روند پول در خانواده می‌دهید. در آخر، کودک می‌فهمد که تهیه خوراک خانواده و پول اجاره، بر خرید اسباب‌بازی مورد علاقه‌‌ی او مقدم‌تر هستند.

زمانی که آمادگی گفتن «نه» را پیدا کردید، به کودک‌تان بگویید که در حال حاضر نمی‌توانید برای او اسباب‌بازی جدید بخرید؛ اما اگر صبر داشته باشد، می‌توان اسباب‌بازی را در فهرست خواسته‌ها قرار داد تا در زمانی مناسب مثل مناسبت‌های پیش‌رو، مانند روز تولد یا عید، آن اسباب‌بازی را تهیه کرد.

اگر خواسته‌ی او در حد وُسع‌تان بود، از آن به عنوان یک پاداش کوچک، درازای رفتار خوب مثل مرتب کردن اتاقش در نظر بگیرید. پاداش‌های کوتاه‌مدت مانند استیکرها، کودکان کوچک را تهییج می‌کنند. انگیزه‌های مالی می‌تواند به کودکان بزرگ‌تر کمک کند تا برای رسیدن به اهدافشان، در حین یادگیری دروس ارزشمند پس‌انداز، پس‌انداز کنند.

کیانا یازده ساله است و می‌خواهد به جشن تولد دوستش برود. قرار است مهمانی شب در حیاط خانه دوستش باشد. به شما سفارش یک فهرست شامل کادوی تولد و  لباس شب جدید می‌دهد. او پافشاری می‌کند که اگر با لباس شب قدیمی‌اش به جشن تولد برود، دوستانش او را مسخره خواهند کرد. بهزاد ۱۲ ساله، یک تخته اسکیت جدید و آن «کفش‌های اسکیت خوشگل» را می‌خواهد. چطور بدون اینکه آن‌ها را نگران کنید، به این کودکان بگویید که در حال حاضر پول خرید این چیزها را ندارید؟

کودکان در این سن علاقه‌ای به شنیدن درمورد رکود اقتصادی و فشار مالی خانواده ندارند؛ اما می‌توان به آن‌ها گفت که در حال حاضر، بودجه‌ی خانواده‌تان دچار محدودیت شده. تمام خواسته‌های ایشان را برآورده نکنید و به جای آن، تشویق‌شان کنید تا برای خریدهای پیش‌رو برنامه‌ریزی کنند. در این رده‌ی سنی، کودکان درک کافی برای شروع پس‌انداز کردن پول‌توجیبی یا پولی را که درازای کار در خانه می‌گیرند، دارند.

وقتی با کودکان‌تان درمورد فشار مالی صحبت می‌کنید، به آن‌ها یادآور شوید که این محدودیت‌ها تنها شامل حال آن‌ها نیست. به آن‌ها بگویید که وقتی توان خرید چیزی را که می‌خواهید، ندارید، چه حسی به شما دست می‌دهد. توضیح دهید که در شرایط فعلی، همه‌ی اعضای خانواده موظف‌اند هزینه‌هایشان را کاهش دهند (حتی خود شما) و به  آن‌ها این اطمینان را بدهید که با کمک شما می‌توانند کار کرده، پول بیش‌تری دربیاورند و برای رسیدن به اهداف‌شان وقت بگذارند.

با کودکان‌تان همیشه درباره‌ی مسائل مالی صادق باشید؛ بهتر است مسائلی را با کودکتان مطرح کنید که برای او قابل درک باشد. از زیاده‌روی و موشکافی جزئیات یا عواملی که موجب ایجاد ترس و نگرانی‌ در کودکان می‌شوند، پرهیز کنید.

بدانید که رد کردن تمایلات و خواسته‌های فرزندتان و گذاشتن محدودیت‌های مالی برای خانواده در صورتی که مجبور باشید، هیچ اشکالی ندارد. بنابراین هیچ گاه از این‌که در این شرایط قرار گرفته‌اید، شرمنده نباشید. آنچه به شما در این وضعیت کمک می‌کند این است که بدانید چگونه می‌توانید با روشی صحیح با کودک‌تان دراین‌باره صحبت کنید.

نوجوانان می‌توانند کار نیمه‌وقت را برای تامین هزینه‌های خود، انجام دهند

چگونه با نوجوانان درمورد فشار‌های مالی صحبت کنیم؟

محسن ۱۸ ساله است و برای رفت‌وآمد به دانشگاه، نیاز به خودرو دارد (یا ندارد؟). اگر به او بگویید که وقتی هم‌سن او بودید، برای رفتن به دانشگاه و مدرسه پیاده‌روی می‌کردید، یا از اتوبوس استفاده می‌کردید، ممکن است این نصایح شما را نپذیرد؛ پس او را وارد چالشی با موضوع یافتن یک راه ارزان‌قیمت و دوستدار محیط زیست برای تردد در سطح شهر کنید. این کار می‌تواند میل او را به سمت زندگی سبزتر سوق بدهد. هم‌چنین پیشنهاد بدهید که برای خرید این کالای گران‌قیمت (خودرو)‌ پس‌انداز کند. همچنین متعهد شوید که به او برای رسیدن به درآمد جهت خرید خودرو کمک خواهید کرد.

نوجوانان با انجام دادن کارهای نیمه‌وقت و دیگر کارهای موجود، قادرند که بیرون از خانه پول درآورده تا بخشی از هزینه‌های خود را تامین کنند.

به کودکان یاد دهید به قوانین مالی خانواده پایبند باشند

نشست‌های خانوادگی، بهترین روش برای صحبت کردن درباره‌ی قوانین مالی است. هرچند قوانین وضع‌شده موقت و تا زمان بازیابی موقعیت خوب مالی خانواده باشند.

در این جلسه‌ها، قوانین جدید خرج کردن درآمد‌ خانواده و رفتارهای خاصی را که باید در شرایط فشار مالی انجام شود، برای همه‌ی اعضای خانواده توضیح دهید. با وارد کردن کودکان در چالش‌های «دوستدار خانواده»‌ و فعالیت‌های کم‌هزینه‌ای که همه‌ی افراد خانواده از آن لذت ببرند، این مسئله را برای آن‌ها به نوعی سرگرمی تبدیل کنید. به طور مثال، شما برای کاهش هزینه‌های مالی خانواده به‌جای اینکه به کودکتان بگویید از این به بعد مجبور است برای رفت‌وآمد از وسایل حمل‌ونقل عمومی مانند مترو استفاده کند، این موضوع را با روش‌هایی که خودتان احتمالاً بهتر از هرکس دیگری می‌دانید، به یک چالش لذت‌بخش تبدیل کنید.

بعد از برگزار کردن این نشست‌ها با فرزندان‌تان، یک فهرست از قوانین جدید خانه تهیه کرده (و برای مثال به در یخچال‌تان بچسبانید)، تا همه‌ی اعضا، وظایف خودشان را به‌خوبی متوجه شوند.

پیش از هر چیز خونسردی خود را حفظ کنید

چه کارهای دیگری از شما برمی‌آید؟

در کنار همه‌ی این نکات، کارهای دیگری هم هست که بتوانید انجام دهید تا در دوران فشار مالی بر خانواده، بتوانید اوضاع را کنترل کنید:

مدیریت سطح استرس

پشتیبانی از خودتان، مهم‌ترین کاری است که در زمان فشار مالی باید انجام دهید. سعی کنید درباره‌ی مشکلاتتان با افرادی که تجربه‌های مشابه داشته‌اند یا در وضعیت شما قرار دارند صحبت کنید. اگر احساس کردید که شدت فشار و اضطراب ناشی از پول غیر قابل کنترل شده است، به مراکز مشاوره‌ای مراجعه کرده و از آن‌ها کمک بخواهید تا شما را با روش‌های درمانی مخصوص خودشان (مانند تکنیک‌های آرامش، ورزش‌های مخصوص مانند یوگا و...)، به سمت آرامش هدایت کنند و به شما یاد بدهند که چطور استرس خود ‌را کنترل کنید.

یاد بگیرید «نه» بگویید

گاهی اوقات والدین بدون ارزیابی هزینه‌ها، خواسته‌های کودکان‌شان را قبول می‌کنند. حتی اگر با خرید چیزی موافقت کردید، می‌توانید به کودکان بگویید که اشتباهی رخ داده و همه‌ی اعضای خانواده (برای بهتر شدن وضع اقتصادی خانه) می‌بایست از برخی تمایلات‌شان چشم پوشیده و به گونه‌ای دیگر رفتار کنند.

به‌دنبال تفریحات کم‌هزینه‌ باشید

از خانواده‌ی خود بخواهید سعی کنند بدون رفتن به مراکز خرید، خاطرات قشنگ بسازند. بعضی کارها مانند دوچرخه‌سواری، رفتن به پارک، کنسرت‌ها و سینما‌های ارزان‌قیمت، موزه یا مکان‌های فرهنگی دیگر یا رفتن به استادیوم‌های ورزشی، مواردی‌اند که مناسب این شرایط هستند.

کودکان را مشارکت بدهید

آیا به کودکان‌تان به‌قدری پول‌توجیبی‌ می‌دهید که بتوانند بخشی از آن را پس‌انداز کنند؟ و آیا آن‌ها می‌توانند در اوقات فراغت‌شان، پول دربیاورند؟ کودکان بزرگ‌تر ممکن است با پس‌انداز یا کار‌های دیگر، به فکر کمک برای پرداخت هزینه‌های دانشگاه‌شان باشند.

تشویق کودکان‌تان به پیدا کردن راه‌هایی برای پس‌انداز یا پول درآوردن، نه‌تنها باعث افزایش حس قدرت‌شان می‌شود، بلکه به آن‌ها می‌فهماند که در حال انجام دادن وظیفه‌ی خود به‌عنوان عضوی از خانواده، برای بهبود وضع موجود هستند.

در پایان، بدانید که اولاً فشار مالی‌ای که در این دوران، به‌خاطر شیوع جهانی ویروس کرونا پیش آمده، همگانی است و بیشتر جمعیت کرۀ زمین درگیر آن شده‌اند. در این وضعیت، حفظ آرامش هم به سلامت جسمی و هم سلامت روانی خانواده کمک می‌کند. همچنین، این وضعیت موقتی است و به‌زودی اوضاع برای همه بهتر می‌شود. بهترین کار این است که به‌دنبال راه‌حلی برای سازگار کردن کسب‌وکارتان با اوضاع جدید باشید.

قوانین و رفتارهای مالی خاص را در شرایط فشار اقتصادی، برای همه‌ی اعضای خانواده در نشست‌های خانوادگی و البته با مشارکت کودکان توضیح دهید. در این نشست‌ها از کودکان بخواهید که به قوانین جدید پایبند باشند. بهتر است پایبندی به این قوانین را از خودتان شروع کنید.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲