aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

مراحل مهم مالی کودکان (بخش چهارم)

(زمان خواندن: 2 - 4 دقیقه)

بلوغ، تاثیر زیادی بر رفتار و طرز فکر فرزندتان نسبت به پول می‌گذارد. آنها علاوه بر اینکه احساس می کنند باید مستقل باشند به مسائل اقتصادی خانواده خود توجه بیشتری نشان می‌ دهند و همواره در حال مقایسه خود با دیگران هستند. در ادامه، توضیحات بیشتری در باره روشهای آموزش در این برهه زمانی ارائه خواهد شد.

business-success-1080.jpg

سیزده سالگی: کودک را با بازار بورس آشنا کنید.

از سیزده سالگی، نوجوان در خانه یا مدرسه صحبت‌هایی درباره بازار بورس می شنود. بسیاری از والدین در مورد مدیریت پول اعتماد به نفس کافی ندارند شاید همین دلیلی باشد برای اینکه آنها نخواهند فرزند نوجوانشان در مورد روش های سرمایه گذاری سوال بپرسند. اما بهتر است سعی کنید برای سوالات فرزندانتان در مورد روش‌های سرمایه گذاری در بازار سهام، پاسخی داشته باشید.

فعالیت پیشنهادی: به کودک‌تان بگویید: من پولم را در بازار بورس سرمایه‌گذاری می‌کنم، تا از طریق سود آن، پولم افزایش یابد؛ در کوتاه‌ مدت احتمال ضرر و از دست دادن پول نیز وجود دارد؛ ‌اما در درازمدت، یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش دادن پول خواهد بود.

اوراق بهادار و سوابق سهام‌تان را به او نشان دهید. با این کار او می‌فهمد که اگرچه ارقام گاهی نزولی‌اند، ‌اما در طول زمان می‌توان بر روی آن حساب کرد.

درسی که کودک می‌آموزد: چگونگی فرایند بازار بورس؛ و دلایل سرمایه‌گذاری مردم در این بازار.

در سنین نوجوانی فرزندتان را با بازار سرمایه و روش‌های سرمایه‌گذاری در آن آشنا کنید.

young_boy_businessman_andrew_rich-1080.jpg

چهارده سالگی: کسب مهارت و کار

نوجوانان در این سن بیشتر علاقه دارند با دوستانشان وقت بگذرانند و به بیرون بروند. در نتیجه نسبت به گذشته، استقلال مالی بیشتری نیاز دارند. دیگر پول توجیبی کفاف هزینه‌های آنها را نمی‌دهد؛ بنابراین این‌جا زمانی است که از او بخواهید که کار کند.

فعالیت پیشنهادی: از هر طریقی که شده (مانند فعالیت در شبکه‌های اجتماعی)، به کودک اجازه دهید توانمندی خودش را برای کسب پول افزایش دهد و پول دربیاورد. نهایتا بدانید که او برای خرج کردن درآمدش نیز بایدآزادی عمل داشته باشد.

به اوکمک کنید تا بتواند زمان مناسب برای به دست آوردن اهدافش را محاسبه کند. برای مثال اگر نوجوانتان یک تی‌شرت ۱۲۰ هزار تومانی بخواهد، توضیح دهید که با درآمد ۱۰ هزار تومان در ساعت، باید ۱۲ ساعت کار کند تا پول آن را دربیاورد.

درسی که کودک می‌آموزد: هر شخص می‌بایست برای دسترسی به چیزی که می‌خواهد، تلاش کند. هم‌چنین اگر پول دربیاورد، گزینه‌های فراوان دیگری نیز در اختیار خواهد داشت.

شما مي‌توانید فرزندتان را تشویق کنید که با کسب مهارت‌های جدید و کاربردی درآمد داشته باشد. او متوجه می‌شود با کسب درآمد و استقلال مالی می‌تواند آینده بهتری داشته باشد.

open-a-bank-account-for-a-child-money-mentor-1080.jpg

پانزده سالگی: تعادل برقرار کنید.

معمولا در این سن نوجوانان مشغول فعالیت های زیادی مانند ورزش، کلاس های آموزشی مختلف، فعالیت های فوق برنامه و... هستند. اما ممکن است نتوانند فشار ناشی از همزمان جلو بردن چند کار را تحمل کنند. باید بدانیدکه این سن زمان مناسبی برای هدایت آنها در مسیر درست است.

 حتی بزرگسالان نیز ممکن است به علت عدم برقراری تعادل بین شغل‌شان،‌ پروژه‌های فوق‌برنامه بیرون محیط کار و زندگی شخصی‌شان خسته و کلافه شوند. افراد موفق زیادی نسبت به این دوره زمانی هشدار داده اند. آنها معتقدند زمانی که زیر فشار و استرس باشید، ممکن است تصمیاتی اتخاذ کنید که سرمایه تان نابود شود.

«در این دوران پول یکی از اولین چیزهایی است که رو به تباهی می‌رود»

فعالیت پیشنهادی: اگر احساس می‌کنید که نوجوان‌تان از حجم برنامه های روزانه خود کلافهو خسته شده اند، یک روز را به پیدا کردن راه‌حل آن اختصاص دهید. چای درست کنید، و به برنامه فعالیت‌های او نگاه بیاندازید. کارهای اضافه‌ای را که به سلامت او آسیب می‌رسانند، بررسی کنید. به او درباره چگونگی کنترل استرس، و راه‌کارهای کسب آرامش، مشاوره بدهید.

درسی که کودک می‌آموزد: توانایی هر شخص، یک حدی دارد؛ و می‌بایست به همان اندازه اکتفا کند. پول درآوردن خوب است، اما اگر باعث به هم ریختن نظم زندگی‌تان شود، هیچ ارزشی نخواهد داشت.

به فرزندان خود آموزش دهید که پول درآوردن و آموزش دیدن برای این کار، عالی است اما اگر باعث به هم ریختن نظم زندگی‌تان شود، هیچ ارزشی نخواهد داشت. پس همیشه به دنبال تعادل در زندگی خود باشید. گاهی نیاز است فارغ از تمام مسائل مالی و مادی به خود و اطرافیانتان فکر کنید.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    تهران | میدان بهرودخیابان عابدی | پلاک ۳ | طبقه دوم | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲