aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

مراحل مهم مالی کودکان (بخش سوم)

(زمان خواندن: 2 - 4 دقیقه)

سطح درک و توان یادگیری کودک همزمان با رشد او بالا می‌رود. به همین منظور، در این مقاله راهنمایی‌های قدم‌به‌قدم از زبان کارشناس مالی، «اریکا سندبرگ»، در اختیارتان قرار گرفته است تا بدانید برای گروه های سنی ده تا ۱۲ ساله چه آموزش‌های مالی مناسب تر است.

bizwomengirlcreditcard-800xx7952-4492-0-152.jpg

ده سالگی: کودک را با کارت‌های بانکی آشنا کنید.

در دوران دبستان، فرزندتان قطعا در مورد کارت بانکی می‌شنود. قبل از آن‌که دچار سو‌ء‌تفاهم شود ، یا تحت تاثیر بدآموزی‌های هم‌سن‌هایش قرار گیرد، اطلاعات دقیق از ساختار کارت بانکی و کارت هدیه را در اختیارش بگذارید.

فعالیت پیشنهادی: کارت‌های بانکی‌تان را از کیف پول درآورده، و به ایشان نشان دهید. سپس هرگاه با او به فروشگاه رفتید، اجازه دهید خودش برای شما کارت بکشد. به او بفهمانید که این عمل او، منجر به کسر پول از حساب‌تان می‌شود؛ حتی می‌توان پیام برداشت پول را به او نشان بدهید.

درسی که کودک می‌آموزد: چگونگی پرداخت از طریق کارت‌های بانکی؛ فهم مساوی بودن آن با پول حقیقی.

با ورود به ۱۰ سالگی شما می‌توانید کودکان را با کارت‌های بانکی آشنا کنید. اینکه آن‌ها درک کنند کارت بانکی شما همانند پول نقد است اهمیت زیادی دارد.

tightfamilyb-1080.jpg

یازده سالگی: کودک را از تبلیغات دور نگه دارید

در دوران پیش از دبیرستان، رفتار کودکان در محیط مدرسه کاملا در «منم بازی بدید» خلاصه می‌شود. در این سن، کودکان انواع و اقسام پیام‌هایی را پیرامون آن‌که، چه کارهایی انجام بدهند، یا چه چیزهای خاصی بخرند تا به نظر دیگران «باحال» به نظر بیایند، دریافت می‌کنند. از خطرات این مقطع آگاه باشید، تا کودک‌تان از مسیر درست خارج نشود.

فعالیت پیشنهادی: با یکدیگر به بررسی چند تبلیغ مختلف از برندهای مختلفی که در یک مجله وجود دارد، بپردازید. هزینه تبلیغی را که آن‌ها صرف متقاعد کردن مشتری کرده‌اند، تخمین بزند. به کودک بفهمانید که بسیاری از چیزهایی که «باحال» به نظر می‌رسند (حتی معروف‌ترین آن‌ها)، فقط به دلیل نیرنگ‌های مبلغان است. همین کار را در هنگام تماشای پیام‌های بازرگانی تلویزیون نیز انجام بدهید.

درسی که کودک می‌آموزد: هرگز در دام برند‌های تبلیغاتی نیافتد.

نباید فراموش کنید که کودکان در این سنین برای اینکه در جمع همسالان خود مورد قبول باشند، ممکن است گرفتار تبلیغات اغواگرانه شوند. با آن‌ها در مورد روش‌های اقناع مخاطب در تبلیغات صحبت کنید.

gettyimages-912835990-1080.jpg

دوازده سالگی: روش خرید هوشمندانه را به کودک نشان‌ دهید.

از زمانی که کودکان به بلوغ نزدیک می شوند باید خود را برای گرفتن تصمیمات درست به منظور هزینه کردن پولهایشان آماده کنند. آنها به زودی مستقل خواهند شد و رفتارشان شبیه بزرگتر ها می شود. پس می‌بایست با چشمانی باز تشخیص دهند که چه زمانی باید کالای با قیمت‌ پایین، و چه زمان اجناس باکیفیت بخرند (چگونگی فرایند تشخیص کیفیت نیز مهم است).

فعالیت پیشنهادی: با کودک به خرید بروید. در فروشگاه یک محصول ارزان‌قیمت، و یک مورد باکیفیت‌تر مشابه آن انتخاب کنید. به او توضیح دهید که از کجا می‌فهمید کدام‌یک کیفیت بهتری دارد (مانند: لمس جنس پارچه و نوع دوخت و...)؛ هم‌چنین توضیح دهید که چه زمان تصمیم به خرید جنس ارزان‌تر، و چه زمان جنس باکیفیت‌تر می‌گیرید. اگر از علاقه‌مندان به خرید اجناس بادوام، یا سازگار با محیط زیست هستید، دلیل آن را برای کودک توضیح دهید؛ مانند: چگونگی تشخیص‌شان از روی لوگو، ‌و دلیل آن‌که چرا گاهی اوقات تمایل به صرف هزینه بیش‌تری برای خرید آن جنس خاص دارید.

درسی که کودک می‌آموزد: برای تصمیم‌گیری جهت خرید، نمی‌توان تنها به قیمت آن بنسده کرد. بلکه باید به جای انتخاب سریع محصولی که ارزان‌تر است، تصمیم هوشمندانه بگیرد.

در بخش آینده این مقاله، دوران حیاتی نوجوانی را تحت بررسی قرار می‌دهیم.

همیشه بهترین انتخاب را در خرید انجام دهید. در روند به اجماع رسیدن برای انتخاب یک کالا کودکان را مشارکت دهید. آنها باید بتوانند تصمیم بگیرند که چگونه یک کالا را به بهترین قیمت خرید کنند یا چه وقت به کیفیت اجناس توجه کنند.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    تهران | میدان بهرودخیابان عابدی | پلاک ۳ | طبقه دوم | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲