aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

مراحل مهم مالی کودکان (بخش دوم)

(زمان خواندن: 3 - 5 دقیقه)

هر مقطع از زندگی کودک‌تان، چالش‌های آموزشی خاص خود را دارد. با دنبال کردن نصایح «اریکا سندبرگ»، با آگاهی بیش‌تری به استقبال این چالش‌ها بروید.

getty_73213082_200013331817843183280_109190-1080.jpg

شش‌سالگی: پول‌توجیبی کودک را شروع کنید

این سن، وقت عملی کردن دروس‌تان است. اغلب کارشناسان خبره، توصیه می‌کنند که پول‌توجیبی دادن به کودکان را از شش‌سالگی آغاز کنید. پول‌توجیبی داشتن کودک به این معناست که اگر چیزی را برای تفریح می‌خواهد، به مقدار پس‌اندازش بستگی دارد و می‌بایست درمورد چگونگی به دست آوردن آن، چاره‌ای بیندیشد.

فعالیت پیشنهادی: در ابتدا، به‌صورت هفتگی پول توجیبی کودکتان را پرداخت کنید. تعیین مقدار دقیق آن، می‌تواند نسبت به موقعیت و دارایی شخصی‌تان متغیر باشد؛ اما در این زمینه قانونی وجود دارد که می‌گوید به‌ازای هر سال سن، هزار تومان پول‌توجیبی هفتگی کافی است. پس در این سن، از ۶  هزار تومان پول شروع کنید. توجه داشته باشید که برخی از مشاوران معتقدند که پول‌توجیبی را نباید به کار‌های خانه ربط داد. پول‌توجیبی ابزاری است برای آموزش دادن مدیریت پول به کودکان، نه پرداختن حق‌الزحمه بابت انجام دادن کارهایی که در حقیقت وظیفه‌شان است.

شما می‌توانید از شش‌سالگی به کودکانتان پول‌توجیبی پرداخت کنید. پول‌توجیبی برای این است که کودک متوجه شود برای برآوردن خواسته‌هایش باید بخشی از پولش را از پس‌انداز کردن به دست آورد.

successful-kids.jpg

هفت‌سالگی: «وقتی بزرگ شدی می‌خواهی چه‌کاره شوی؟»

از این سن، سؤالات معلمان درمورد این‌که کودک چه شغلی را برای آینده‌اش انتخاب می‌کند، شروع می‌شود. با توجه به این موضوع، زمان خوبی است که با کودک‌تان درمورد مشاغل و حرفه‌های مختلف صحبت کنید. می‌بایست او را با این حقیقت آشنا کنید که علی‌رغم دشواری‌هایی که در آینده برای کسب درآمد خواهد داشت،‌ اگر خوش‌شانس و عاقل باشد، می‌تواند حتی از انجام دادن آن کار لذت ببرد. سعی کنید تفکرات مثبتی را در مورد کار و کسب درآمد در وجود او بپرورانید.

فعالیت پیشنهادی: از کودک‌تان بپرسید که می‌خواهد در آینده چه‌کاره شود؟ هم‌چنین از او بخواهید آینده‌ای را که برای خودش متصور می‌شود، نقاشی کند. برای کمک به او در این زمینه، خودتان این فعالیت را در کنار او انجام داده و تصویری از خود و شغل‌تان ترسیم کنید (نیازی نیست که حتماً هنرمندانه باشد). توضیح دهید که در محل کار چه فعالیت‌هایی انجام می‌دهید، چرا آن رشته را انتخاب کرده‌اید و به چه دلایلی از آن کار خوش‌تان می‌آید.

درسی که کودک می‌آموزد: همۀ مردم کار می‌کنند تا پول دربیاورند؛ اما می‌بایست شغلی را انتخاب کنند که بر پایۀ علایق‌شان باشد.

دربارۀ شغل آیندۀ کودک با او صحبت کنید و سعی کنید کودک ارتباط بین علاقه داشتن به شغل و تأثیر آن در موفقیت آیندۀ خود را درک کند.

whats-the-right-age-to-start-teaching-your-kids-about-money-1080.jpg

هشت‌سالگی: آشنایی با مخارج خانه

درک کودک‌تان از جمع‌ و تفریق در این سن، به حدی ارتقا یافته که به‌راحتی متوجه فرایند ورود و خروج پول در خانه بشود. پس، موقعیت مناسبی است که چگونگی آن را به کودک توضیح دهید. به او بگویید که اگرچه از طریق کار کردن پول درمی‌آورید؛ اما مجبورید بخشی از آن را صرف مخارج خانه کنید.

فعالیت پیشنهادی: در هنگام پرداخت قبوض، به کودک‌تان اجازه دهید در کنارتان باشد. این‌گونه حساب‌وکتاب‌ها (خصوصاً کرایه یا قسط خانه)، ارقام سختی برای درک کودک‌تان خواهد بود؛ اما می‌توانید از او بخواهید که در هنگام جمع و تفریق کردن رسیدها کمک‌تان کند.

درسی که کودک می‌آموزد: بزرگ‌ترها مجبورند مخارج خانه و قبوض خود را بپردازند؛ اما مادامی که بخشی از درآمدشان را پس‌انداز کنند، دچار هیچ مشکلی نخواهند شد.

what-to-look-for-when-choosing-a-bank-for-kids.jpg

نه‌سالگی: افتتاح حساب پس‌انداز

در این سن، کودکان به‌اندازۀ کافی بزرگ (و به‌اندازۀ کافی خوددار) شده‌‌اند که مفهوم پس‌انداز کردن پول برای خریدن نیازها و خواسته‌هایشان را درک کنند. این دوره از زندگی کودک نه‌تنها، سن مناسبی برای افتتاح حساب بانکی اوست، بلکه هم‌چنین موقعیت مناسبی برای شروع فعالیت‌هایی با رنگ‌وبوی اقتصادی است تا از طریق انجام دادن آن، حس مالکیت بگیرد.

فعالیت پیشنهادی: برای کودک یک حساب پس‌انداز افتتاح و ۳۰ هزار تومان پول به آن واریز کنید. به او بگویید از این‌جا به بعدش، با خود اوست. اجازه ندهید که کودک هرگاه که دلش خواست، حسابش را خالی کند (اگر قصد پس‌انداز برای خرید هدف بزرگی مانند دوچرخه را دارد، می‌بایست درموردش با شما صحبت کند)؛ اما به او بگویید که هرگاه بخواهد در حسابش پول واریز کند، او را به بانک خواهید برد. به ازای هر هزار تومانی که کنار می‌گذارد، شما نیز هزار تومان به‌عنوان تشویق به پس‌اندازش اضافه کنید.

درسی که کودک می‌آموزد: پس‌انداز کردن آن‌قدرها هم کسل‌کننده نیست.

برای آشنایی با رفتار مالی کودکان نوجوانان، بخش‌های بعدی این مقاله را به دقت مطالعه کنید.

هرچه درک کودکان از الفبای دانش مالی بیشتر شود، زمان مناسب‌تری برای افتتاح یک حساب پس‌انداز برای آن‌هاست.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲