ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

مراحل مهم مالی کودکان (بخش دوم)

(زمان خواندن: 3 - 5 دقیقه)

هر مقطع از زندگی کودک‌تان، چالش‌های آموزشی خاص مربوط به خود را دارد. با دنبال کردن نصایح «اریکا سندبرگ»، با آگاهی بیش‌تر به استقبال این چالش‌ها بروید.

getty_73213082_200013331817843183280_109190-1080.jpg

شش سالگی: پول توجیبی کودک را شروع کنید.

این سن، وقت عملی کردن دروس‌تان است. اغلب کارشناسان خبره، توصیه می‌کنند که پول توجیبی دادن به کودکان را از سن شش سالگی آغاز کنید. داشتن پول توجیبی کودک به این معناست که اگر چیزی را برای تفریح می خواهد، بستگی به پس‌اندازش دارد؛ و می‌بایست در مورد چگونگی به دست آوردن آن، چاره‌ای بیاندیشد.

فعالیت پیشنهادی: در ابتدا، به صورت هفتگی پول توجیبی کودکتان را پرداخت کنید. تعیین مقدار دقیق آن، می‌تواند نسبت به موقعیت و دارایی شخصی‌تان متغیر باشد؛ اما در این زمینه قانونی وجود دارد که بر طبق آن: به ازای هر سال سن، هزار تومان پول توجیبی هفتگی کافی است. پس در این سن، از ۶  هزار تومان پول شروع کنید. توجه داشته باشید که برخی از مشاوران معتقدند که پول توجیبی را نباید به کار‌های خانه ربط داد؛ توجه داشته باشید که این امر، ابزاری است جهت آموزش مدیریت پول به کودکان، نه پرداخت حق‌الزحمه برای انجام کارهایی که در حقیقت وظیفه ایشان تلقی می‌شوند.

شما می‌توانید از شش سالگی به کودکانتان پول توجیبی پرداخت کنید. پول توجیبی برای این است که کودک متوجه شود برای برآوردن خواسته‌هایش باید بخشی از پولش را از پس‌انداز کردن به دست آورد.

successful-kids.jpg

هفت سالگی: «وقتی بزرگ شدی می‌خواهی چه‌کاره شوی؟»

از این سن، سوالات معلمان در مورد این‌که کودک چه شغلی را برای آینده‌اش انتخاب می‌کند، شروع می‌شوند. با توجه به این موضوع، زمان خوبی است که با کودک‌تان در مورد مشاغل و حرفه‌های مختلف صحبت کنید. می‌بایست او را با این حقیقت آشنا کنید که علی‌رغم دشواری‌هایی که در آینده برای کسب درآمد خواهد داشت،‌ اگر خوش‌شانس و عاقل باشد، می‌تواند حتی از انجام آن کار لذت ببرد. سعی کنید تفکرات مثبتی را در مورد کار، و کسب درآمد در وجود او بپرورانید.

فعالیت پیشنهادی: از کودک‌تان بپرسید که می‌خواهد در آینده چه‌کاره شود؟ هم‌چنین از او بخواهید آینده‌ای را که برای خودش متصور می‌شود، نقاشی کند. برای کمک به او در این زمینه، خودتان این فعالیت را در کنار او انجام داده و تصویری از خود و شغل‌تان ترسیم کنید (نیازی نیست که حتما هنرمندانه باشد). توضیح دهید که در محل کار چه فعالیت‌هایی انجام می‌دهید؛ و چرا آن رشته را انتخاب کرده‌اید؟ و به چه دلایلی از آن کار خوش‌تان می‌آید؟

درسی که کودک می‌آموزد: همه مردم کار می‌کنند تا پول دربیاورند؛ اما می‌بایست شغلی را انتخاب کنند که بر پایه علایق‌شان باشد.

درباره شغل آینده کودک با او صحبت کنید و سعی کنید کودک ارتباط بین علاقه داشتن به شغل و تاثیر آن در موفقیت آینده خود را، درک کند.

whats-the-right-age-to-start-teaching-your-kids-about-money-1080.jpg

هشت سالگی: آشنایی با مخارج خانه

درک کودک‌تان از جمع‌ و تفریق در این سن، به حدی ارتقا یافته که به راحتی متوجه فرایند ورود و خروج پول در فضای خانه بشود. پس، موقعیت مناسبی است که چگونگی آن را به کودک توضیح دهید. به او بگویید که اگرچه از طریق کار کردن پول درمی‌آورید، اما مجبورید بخشی از آن را صرف مخارج خانه کنید.

فعالیت پیشنهادی: در هنگام پرداخت قبوض، به کودک‌تان اجازه دهید در کنارتان باشد. این‌گونه حساب‌وکتاب‌ها (خصوصا کرایه، یا قسط خانه)، ارقام سختی برای درک کودک‌تان خواهد بود؛ اما می‌توانید از او بخواهید که در هنگام جمع و تفریق کردن رسیدها کمک‌تان کند.

درسی که کودک می‌آموزد: بزرگ‌ترها مجبورند مخارج خانه و قبوض خود را بپردازند؛ اما مادامی که بخشی از درآمدشان را پس‌انداز کنند، دچار هیچ مشکلی نخواهند شد.

what-to-look-for-when-choosing-a-bank-for-kids.jpg

نه سالگی: افتتاح حساب پس‌انداز

در این سن، کودکان به اندازه کافی بزرگ (و به اندازه کافی خوددار) شده‌‌اند که مفهوم پس‌انداز پول را به منظور خرید نیازها و خواسته‌هایشان درک کنند. این دوره از زندگی کودک، نه تنها سن مناسبی برای افتتاح حساب بانکی اوست، بلکه هم‌چنین موقعیت مناسبی برای شروع فعالیت هایی با رنگ و بوی اقتصادی است تا از طریق انجام آن، حس مالکیت کسب کند.

فعالیت پیشنهادی: برای کودک یک حساب پس‌انداز افتتاح و ۳۰ هزار تومان پول به آن واریز کنید؛ و به او بگویید از این‌جا به بعدش، با خود اوست. اجازه ندهید که کودک هرگاه که دلش خواست، حسابش را خالی کند (اگر قصد پس‌انداز برای خرید هدف بزرگی مانند دوچرخه دارد، می‌بایست در موردش با شما صحبت کند)؛ اما به او بگویید که هرگاه بخواهد در حسابش پول واریز کند، او را به بانک خواهید برد. به ازای هر هزار تومانی که کنار می‌گذارد، شما نیز هزار تومان به عنوان تشویق به پس‌اندازش اضافه کنید.

درسی که کودک می‌آموزد: پس‌انداز کردن آن‌قدرها هم کسل‌کننده نیست.

برای آشنایی با رفتار مالی کودکان نوجوانان، بخش‌های بعدی این مقاله را به دقت مطالعه کنید.

هر چه درک کودکان از الفبای دانش مالی بیشتر شود زمان مناسب تری برای افتتاح یک حساب پس انداز برای آنهاست.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

علف خرس در شبکه‌های اجتماعی

Aparat 50instagram 50Telegram 50Twitter 50Virgool 50YouTube 50

نمادها

logo-samandehi

تماس با ما

آدرس : شهرک مخابرات، میدان بهرود، خیابان عابدی، پلاک ۳، طبقه دوم، واحد ۳
۲۲۱۱۲۴۶۳
عضویت
تماس با ما