aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

مراحل مهم مالی کودکان (بخش اول)

(زمان خواندن: 3 - 5 دقیقه)

به دست آوردن پول برای برآورده کردن نیازها و خواسته‌های ما در جامعه ضروری است. شاید برخی کسب درآمد به‌صورت سنتی را آسان بدانند؛ اما نگهداری از آن به مهارت‌هایی از جمله مهارت‌های مدیریت مالی نیاز دارد. این مهارت‌ها از عقاید، نگرش‌ها، عادت‌ها و ارزش‌هایی که در دوران کودکی درمورد پول کسب می‌کنیم، حاصل می‌شوند.

بدیهی است که آموزش مالی برای همه ضروری است. کودکانی که یاد می‌گیرند برای مخارج و هزینه‌هایشان برنامه‌ای داشته باشند و آن را اجرا کنند، اعتمادبه‌نفس بیشتری خواهند داشت. به‌علاوه، آن‌ها بیش از سایر کودکان به توانایی‌هایشان درتصمیم‌گیری اعتماد دارند و متکی به خود هستند. آن‌ها زودتر می‌توانند با مفاهیم مهم اقتصادی‌ای  مانند اعتبار، مالیات و بیمه آشنا شوند و شروع به سرمایه‌گذاری برای زندگی آیند‌ه‌شان کنند.

یک تحقیق جدید نشان می‌دهد که حداقل ۱۰ ساعت آموزش اقتصادی به کودکان، معلمان و خانواده‌ها، تاثیری مثبت بر آینده‌ی مالی بچه‌ها و عادات پس‌انداز کردن آن‌ها می‌گذارد.

o-kid-money-facebook-1080.jpg

آموزش مالی به کودکان از کی؟

از چه زمان، و به چه طریقی می‌توان آموزش مسائل مالی به کودکان‌ را آغاز کرد؟

چه فرزندتان به پول و مسائل مرتبط با آن علاقه‌مند باشد، چه نباشد، شما به‌عنوان والدین وظیفه‌ی بسیار مهم صحبت کردن درباره‌ی مسئولیت‌پذیری مالی با او را بر عهده دارید.

اما آیا فرزندتان به سنی رسیده است که درمورد بودجه‌بندی یا وام‌های دانشجویی با او صحبت کنید؟ در نهایت، مطمئناً قصد ندارید که آن‌ها را با عادت قایم کردن پول‌ زیر بالشت‌شان، بزرگ کنید.

«اریکا سندبرگ» متخصص امور مالی خصوصی، در کتاب خود به‌نام «توقعات پولی: برنامه‌ی مهم مالی برای خانواده‌های جوان»، درمورد مراحل مالی مهم هر سن، به‌طور کامل توضیح می‌دهد.

سندبرگ می‌گوید: «به یاد داشته باشید که درجه‌ی رشد و بلوغ هر کودک، با دیگری متفاوت است. اما اگر بر طبق این راهنمایی‌های بنیادی پیش بروید، آمادگی نسبتاً خوبی برای شروع آموزش‌ کودک‌تان کسب خواهید کرد و در ادامه‌ی مسیر، آموختن هیچ نکته‌ی مهمی را از دست نخواهید داد.»

intro-1080.jpg

سه‌سالگی: با فرزندتان تمرین صبوری کنید

در این سن، کودکان ‌باید درمورد صبر و چگونگی رفتارشان در مواجهه با به دست نیاوردن آنی خواسته‌هایشان، آموزش ببینند. «تحمل کردن تا برآورده شدن خواسته‌ها» به‌نظر موضوع پیش‌پاافتاده‌ای می‌آید؛ اما یادگیری آن، در تمام طول زندگی‌ به نفع‌شان خواهد بود.

فعالیت‌ پیشنهادی: به فرزند خردسال‌تان بگویید که اگر دلش کلوچه می‌خواهد، همین الان به او یک کلوچه می‌دهید؛ اما اگر ده دقیقه دیگر صبر کند، دو کلوچه گیرش می‌آید. کودک را وارد چالش «انتخاب» کرده و انتخاب‌های او را ارزیابی کنید. سپس کودک را با هدف دریافت کلوچه‌ی اضافه، به صبوری تشویق کنید.

درسی که کودک از این فعالیت می‌آموزد: به جای آن‌که همواره انتظار برآورده شدن لذت‌های آنی‌اش را داشته باشد، بهتر است که صبر کند و منتظر دست‌یابی به هدفی بزرگ‌تر بماند.

از سه‌سالگی با کودک خود درباره‌ی صبر کردن در به دست آوردن خواسته‌هایش صحبت کنید و به او کمک کنید تا بتواند این مهارت را کسب کند. این مهارت در بزرگسالی به او در زمینه‌های مختلف کمک زیادی خواهد کرد.

what-is-money-1080.jpg

چهارسالگی: شروع به شمردن پول کنید

کودک‌تان در این سن هیچ درکی از ارزش مالی‌ای که در وجود پول نهفته است، ندارد؛ اما اصول ریاضی مانند جمع‌وتفریق و روش شمارش را به‌خوبی می‌فهمد. بنابراین، این سن آغاز پیوند زدن مهارت‌های ریاضی‌ کودکان با مفهوم پول است.

فعالیت‌ پیشنهادی: به کودک‌تان ترکیبی از سکه‌های مختلف تحویل داده ‌و از او بخواهید آن‌ها را بشمارد. می‌توانید هر هفته یک سکه‌‌ی جدید به همراه نام آن به کودک معرفی کنید و از او بخواهید تا سکه‌ها را به‌صورت ستونی روی هم بچیند. وقتی با تمام سکه‌ها آشنا شد، از او بخواهید آن‌ها را در ستون‌های مجزا مرتب کند.

درسی که کودک می‌آموزد: نام و اندازه‌ی هر سکه و هم‌چنین تمرین شمارش پول.

pr8112-3-large-1080.jpg

پنج‌سالگی: آشنایی با محدودیت در خرید

دوران مهدکودک، زمانی است که تأثیرگذاری هم‌سن‌های کودک، شروع به نشان دادن روی زشتش می‌کند. پس حواس‌تان باشد که نق‌ها و التماس‌های فراوان برگرفته‌شده از هم‌نشینی با دوستانش (مانند: چرا مهران داشته باشد، من نداشته باشم؟) را مدیریت کنید.

فعالیت پیشنهادی: به کودک‌تان بگویید که شما نمی‌توانید هر موقع، هرچه دل‌تان می‌خواهد، بخرید و مجبورید چیزهایی را برای خرید انتخاب کنید که ضرورت بیش‌تری برایتان دارد. دفعه‌ی بعد که کودک‌تان در فروشگاه درگیر انتخاب بین خرید دو چیز شد، او را به سمت انتخاب یکی از آن‌ها سوق دهید. هم‌چنین توجه داشته باشید که گاهی می توانید از مهارت «نه گفتن» در برابر درخواست‌های فرزندتان استفاده کنید. اگر این مهارت را ندارید هر چه زودتر برای فراگیری آن اقدام کنید.

درسی که کودک می‌آموزد: برای خرید هر چیزی ‌باید پول خرج کرد، در حالی که منابع درآمدی خانواده محدود است، پس نمی‌تواند همیشه، هرچیزی را که ‌می‌خواهد، به دست بیاورد.

آموزش‌های گام‌به‌گام این مقاله را در بخش‌های بعدی دنبال کنید.

بهتر است اول خودتان با «محدودیت منابع مالی برای خرید» آشنا باشید و توانایی نه گفتن به خواسته‌های فرزندتان را داشته باشید، سپس با فرزندانتان درباره‌ی این مسائل صحبت کنید. او باید بداند شما یک کت جادویی که در جیب‌هایش پول تولید می‌شود، ندارید.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    تهران | میدان بهرودخیابان عابدی | پلاک ۳ | طبقه دوم | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲