aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

فرزندانتان را برای ورود به دنیای کار و درآمد آماده کنید (بخش دوم)

(زمان خواندن: 3 - 5 دقیقه)

در مطلب گذشته اشاره کردیم که گفت‌وگو درمورد مشاغل مختلف و نحوه‌ی کسب درآمد از آن‌ها، گفت‌وگو درمورد شغل مورد علاقه‌ی فرزندان و همچنین توضیح نحوه‌ی کسب درآمد والدین از شغلشان و بررسی و مقایسه‌ی مشاغل مختلف، از راه‌های مفید آشنا کردن کودکان با مفاهیم کار و درآمد است.

افزایش مهارت کودکان

بسته به چیزهایی که فرزندتان در طول این فعالیت درمورد خودش می‌فهمد، می‌بایست به دنبال راه‌هایی باشید که خودش قادر به انجام‌شان باشد. اگر نوجوان‌تان میل به پروراندن مهارت‌های خود داشت، با یک‌دیگر درمورد آن تعامل فکری کنید؛ زیرا روش‌های بسیاری برای یادگیری و آمادگی ورود به جهان کار وجود دارد. برای مثال، می‌توانید از دیگر بزرگسالان و دوستان و اقوام نیز بخواهید تا شما را در تهیه‌ی جدول پرسش‌وپاسخ یاری برسانند تا بتوانید از علم و نصایح آن‌ها هم بهره ببرید. آن‌ها شاید حتی مایل باشند برای آموزش بهتر، نوجوان‌تان را همراه خود به محل کارشان ببرند. تمایلات او را جدی بگیرید و برایش وقت بگذارید. شاید دوره‌ی نوجوانی برای تصمیم‌گیری درباره شغل آینده هنوز زود باشد؛ اما می‌تواند بهترین زمان برای آموزش در این حوزه باشد.

افزایش روحیه کودکان

کودک را با مفهوم خوداشتغالی آشنا کنید

برای فرزندتان توضیح دهید که می‌تواند، شغلی برای خودش داشته باشد. به او بگویید که برخی از افراد با استفاده از استعداد ویژه‌دشان، تجارت خود را برپا می‌کنند. به افرادی که تجارت خاص مربوط به خودشان را دارند، «خوداشتغال» یا «کارآفرین» می‌گویند. وقتی فردی خوداشتغال باشد، خود رئیس خودش است و همواره موظف به گرفتن تصمیمات مالی مهم خواهد بود. هم‌چنین خوداشتغالان معمولاً درآمد ثابت ندارند. انواع مختلفی از خوداشتغالی وجود دارد، از آن‌هایی که مغازه آب‌نبات‌فروشی دارند، فروشگاه‌های پوشاک و رستوران‌ها، تا افرادی که به فضا سفر می‌کنند.

افزایش مسئولیت‌پذیری در کودکان

از کودک تقاضای کار کنید

در ادامه، این آموزش‌ها را یک قدم جلو برده و از کودک تقاضای کار کنید.

کودکان از ۸ تا ۱۴ سالگی، می‌توانند به‌طور جدی سخت‌کوشی را بیاموزند. وقتی برای دست‌یابی به یک هدف به‌سختی تلاش می‌کنیم و آن را به دست می‌آوریم، حس خوشایندی نصیب‌مان می‌شود. ما بسیار خوش‌شانسیم ‌که دیگر در دورانی زندگی نمی‌کنیم که کودکان ۸ ساله مجبور باشند در کارخانه‌های مختلف به سختی کار کنند. انجام برخی از کارهای خانه که مورد پسند کودکان نیز باشد (مانند نظافت برگ‌های باغچه، گردگیری خانه و تمیز کردن پارکینگ)، می‌تواند به آن‌ها دروس مهمی را درمورد رابطه‌ی میان «کار» و «دست‌مزد» بیاموزد. مادامی که بچه‌ها بزرگ‌تر می‌شوند، آن‌ها را تشویق کنید تا با دنبال کردن شغل ویژه‌ی خود، کارآفرین باشند. این درسی است که آن‌ها را در تمام طول زندگی یاری خواهد کرد.

زمانی که کودک متوجه می‌شود هر فرد مجبور به کسب درآمد است، خود او نیز ممکن است به این فکر بیفتد که چگونه می‌تواند برای خودش درآمد داشته باشد. برای شروع، بهتر است او را با پول‌توجیبی آشنا کنید یا همان‌طور که گفته شد از او بخواهید در ازای پول، کارهای مربوط به خانه را انجام بدهد، اسباب‌بازی‌های کهنه‌اش را بفروشد یا به بازیافت وسایل خرابش بپردازد. در مناسبت‌هایی مثل روز تولد نیز می‌توانید به فرزندتان پول هدیه بدهید. همچنین می‌توانید، داستان‌های کودکانی که از سن پایین شروع به کسب درآمد کرده‌اند، برای او بازگو کنید.

مشاغل مختلف

روحیه‌ی خوداشتغالی را در کودکان تقویت کنید

جست‌وجوی راه‌های مختلف پول درآوردن برای کودکان بسیار هیجان‌انگیز است. شما می‌توانید روحیه‌ی خوداشتغالی آن‌ها را تقویت کنید و با بحث کردن درمورد ایده‌های مختلف، جهت ساخت یک شغل کوچک و خلاقانه تشویق‌شان کنید. برای مثال، اگر کودک‌تان تمایل به فروش محصولی داشت، به او کمک کنید. نه به این‌ صورت که همه کارها را خودتان انجام دهید؛ بلکه از طریق راهنمایی، نشان دادن مسیر و پشتیبانی کردن او و حتی یافتن مشتری برای محصولش، او را حمایت کنید. شما باید تمام توان‌تان را به کار بگیرید تا کودک‌تان را هر چه بیش‌تر از مزیت کسب تجربه بهره‌مند سازید.

بدون تردید، کودکان احترام نسبتاً بیش‌تری به پول خود می‌گذارند، تا به پول شما. به عبارت دیگر، اگر پای پول شما در میان باشد فلان «اسباب‌بازی» حتماً باید تهیه شود؛ اما اگر بنا به پول خودشان باشد، متوجه می‌شوند که بدون آن اسباب‌بازی هم می‌توان زندگی کرد. اگر قرار باشد کودکان حتی مقدار کمی از پول خود را برای خرید محصولی با شما به اشتراک بگذارند، به این نتیجه می‌رسند که اصلاً احتیاجی به آن چیز ندارند.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲