aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

فرزندانتان را برای ورود به دنیای کار و درآمد آماده کنید

(زمان خواندن: 4 - 7 دقیقه)

وقتی کودکان صرفاً بیرون آمدن پول از دستگاه عابربانک را مشاهده می‌کنند، از کجا بدانند که پول‌تان نامحدود نیست؟ اگر از یک کودک پنج‌ساله بپرسید: «پول از کجا می‌آید»؟ جواب او احتمالاً این‌گونه خواهد بود: «از بانک»؛ «از مامان و بابا» یا «از آدم‌های پولدار»؛ زیرا دنیای ذهنی کودک درمورد پول برمبنای دیده‌ها و شنیده‌های او از کارهای شماست، نه واقعیت. از این رو، بهتر است هرچه زودتر به کودکان خود بفهمانید که پول را می‌بایست از طریق انجام کار به دست آورد. به کودک توضیح دهید که همه‌ی‌ بزرگسالان به‌وسیله‌ی شغلی که دارند، پول به دست می‌آورند که به آن «درآمد» گفته می‌شود. زمانی که کودک‌تان بزرگ‌تر شد به او توضیح دهید که بعضی از مردم به ازای هر ساعت کار، مقدار معینی پول دریافت می‌کنند که به آن «دست‌مزد» می‌گوییم و برخی به صورت ماهیانه و بدون احتساب ساعات کار در آن ماه، پول دریافت می‌کنند که «حقوق» نام دارد.

درک زودهنگام کودکان از رابطه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی میان «گذران زندگی» و «مدت‌زمانی» که والدین‌ صرف کسب پول می‌کنند، بسیار اهمیت دارد. توضیح دهید که شما برای کسب پول، کار می‌کنید، و بانکی که به وسیله کارت آن از دستگاه‌های خودپرداز، پول می‌گیرید، فقط مکانی است که پول ما را به امانت نگاه داشته است.

در مورد شغل‌های مختلف با فرزندتان صحبت کنید

با کودک درمورد مشاغل مختلف صحبت کنید

می‌توانید کار خود را با سؤال «دلت می‌خواهد وقتی بزرگ شدی چه‌کاره شوی؟» آغاز کنید و سپس آن را با نحوه‌ی کسب درآمد از طریق مشاغل مختلف مرتبط سازید. برای مثال، بگویید آدم‌ها کار می‌کنند تا برای خرید چیزهایی که نیاز دارند، پول داشته باشند، مثلا نجّارها از طریق بریدن، تراشیدن و چسباندن چوب‌ها و در نهایت، فروش اجناس حاصل از آن فعالیت‌ها، ‌کسب درآمد می‌کنند. معلم‌ها از طریق درس دادن، پرستارها با آمپول زدن و مغازه‌دار‌ها با فروش اجناس پول به دست می‌آورند. می‌توانید در هنگام گذر از محله یا شهرتان، مشاغل مختلف مانند راننده‌اتوبوس، افسر پلیس و... را به آن‌ها نشان دهید یا هزاران مثال دیگری که در اطراف شما وجود دارد.

با کودکتان درمورد شغل مورد علاقه‌اش صحبت کنید

اکثر کودکان درمورد شغلی که به آن علاقه‌مندند، صحبت می‌کنند. به یاد داشته باشید که آن‌ها هنوز مجبور به تصمیم‌گیری برای شغل آینده‌شان نیستند. از طریق پرسیدن سؤالات زیر به آن‌ها کمک کنید که فکرشان در این زمینه بیش‌تر به کار بیفتد:

 • موضوع مورد علاقه‌ات در مدرسه چیست؟
 • چرا به این موضوعات علاقه‌مندی؟
 • به نظرت چه مشاغلی به موضوعات مورد علاقه‌ی‌ تو مرتبط می‌شوند؟
 • تفریح مورد علاقه‌ات چیست؟
 • می‌توانی راهی بیابی که تفریحت را تبدیل به شغل کنی؟

اکثر والدین هنگامی که از علاقه فرزندشان به شغل‌هایی نظیر پزشکی یا مهندسی مطلع می‌شوند، بسیار مشعوف می‌شوند؛ اما فرقی نمی‌کند که شغل دلخواه آن‌ها مورد پسندتان باشد یا نه، وظیفه‌ی‌ شما تقویت علاقه و شوق آن‌ها برای برقراری ایده‌های آن‌هاست. حتی اگر شغل مورد علاقه‌شان از نظر شما بد یا بیهوده به نظر بیاید. در نظر داشته باشید که از اکنون تا زمانی که بخواهند پا در مسیر حرفه‌ای خود بگذارند، خیلی چیزها ممکن است تغییر کنند.

به کودک اجازه بدهید آزادانه ایده‌های مختلف را برای یافتن حرفه‌‌ی مناسب بررسی کند. به‌جای آن‌که قضاوتی درباره‌ی علاقه‌ی خاصش انجام بدهید، بهتر است درمورد واقعیات موجود در آن شغل با او مباحثه کنید. یک جمله‌ مخرب مانند «لازم نکرده فکر آن کار باشی. می‌دانی برای رسیدن به آن چه تحصیلات سختی را باید پشت سر بگذاری؟» یا «این ایده ابداً اجرایی نیست. امکان ندارد از این راه پولی به دست بیاوری» می‌تواند تمام اعتمادبه‌نفس و خلاقیت فرزندتان را نابود کند. پس به حرف‌ها و ایده‌های او گوش دهید، با او بحث کنید و به او اجازه دهید آینده‌ی خود را با دست‌های خودش طراحی کند. واکنش شما اثرات ماندگاری بر زندگی و آینده او خواهد داشت.

روش درآمدزایی خودتان در مورد کارتان را توضیح دهید

روش خودتان در کسب درآمد را برای فرزندتان شرح دهید

در نهایت، می‌توانید نحوه‌ای را که خودتان پول به دست می‌آورید، برای کودکان شرح دهید (نیازی نیست تمام جزئیات درآمدتان را شرح دهید). مانند این مثال، «من در دفتر دندانپزشکی فعالیت دارم و به‌ازای هر ساعت کار، پول دریافت می‌کنم. هر هفته ۴۰ ساعت کار می‌کنم و در آخر هر هفته چک حقوقی می‌گیرم. با این پول، هزینه‌ی‌ خانواده و مایحتاج‌مان را تأمین می‌کنم. هم‌چنین، هر هفته مقداری از حقوقم را برای آینده پس‌انداز می‌کنم».

چنانچه فرزند شما نوجوان است، طبیعی است که سؤالات جدی‌تری را مطرح کند، شما نیز جدی‌تر و کامل‌تر باید به او پاسخ دهید.

شغل مورد علاقه فرزندتان چیست؟

مهارت‌های فرزندانتان را در انتخاب شغل ارتقا دهید

نوجوانان می‌توانند با طرح سؤال و تدارک جدول پرسش‌وپاسخ درباره‌ی مشاغل افراد بزرگسال خانواده، به اطلاعات خود بیفزایند. این روش مفرحی است تا آن‌ها بفهمند که بزرگسالان چه مواردی را در هنگام درخواست استخدام یک شغل در نظر می‌گیرند و این شغل چه تاثیراتی بر زندگی‌شان می‌گذارد. این امر کمک می‌کند تا نوجوان‌ بفهمد که از شغل آینده‌ی خود چه چیزهایی می‌خواهد و از چه چیزهایی خوشش نمی‌آید.

نوجوانان می‌توانند با طرح سؤالات زیر از دیگر بزرگسالان، جدول پرسش‌وپاسخ خود را ترتیب ببینند (می‌توانید در طراحی سؤالات به او کمک کنید):

 • شغل شما چیست و وظایف روزانه‌تان شامل چه کارهایی می‌شود؟
 • کار خود را از کجا شروع کرده‌اید؟
 • برای استخدام در این شغل چه مهارت‌ها، تحصیلات و آموزش‌هایی را پشت سر گذاشته‌اید؟
 • آیا در جایی برای استخدام در کار فعلی شما یا کاری شبیه به آن، تقاضای نیرو شده است؟
 • درمورد کارتان چه چیزی را بیش از همه می‌پسندید؟
 • سخت‌ترین بخش شغل‌تان چیست؟
 • اگر من بخواهم این کار را شروع کنم، می‌بایست توقع چه درآمد و مزایایی را داشته باشم؟
 • اگر من به این کار علاقه‌مند باشم، چه گام‌هایی را می‌بایست بردارم؟

به فرزندتان در پاسخ دادن به این سؤالات کمک کرده، و آن‌ها را در مقایسه و تحقیق درباره ی مشاغل‌ دیگر یاری برسانید. با مشاوره و همکاری، به شناسایی وجوه تشابه کارهای مختلف بپردازید؛ برای مثال، سطح تحصیلات درخواستی یکسان، حقوق برابر و... . از نوجوان‌تان بپرسید که از نظرش چه فاکتورهایی در تصاحب شغل اهمیت داشته و برای کسب کدام ملزومات می‌بایست سخت‌ترین تلاش را انجام دهد؛ برای مثال، آیا از نظر او اهمیت حقوق دریافتی یک کار نسبت به وظایف روزانه‌ی موجود در آن، کم‌تر است یا بیش‌تر؟

این فعالیت به او کمک می‌کند تا مهارت‌های ضروری خود (درمورد پول و دیگر موارد) را ارتقا دهد؛ برای مثال همیشه بداند که چطور گزینه‌های مختلف پیش رویش را بررسی و با یکدیگر مقایسه کند. تمرین این مهارت‌ها در مکانی که نوجوانان در آن احساس راحتی و امنیت می‌کنند (زیر سقف شما) می‌تواند به آگاهی بهتر آن‌ها برای برداشتن گام‌های پیچیده‌تر در آینده یاری برساند.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲