aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

رفتارهای غلط مالی را برای کودکانتان به ارث نگذارید (بخش دوم)

(زمان خواندن: 3 - 5 دقیقه)

در بخش گذشته، توضیح دادیم که والدین خواسته یا ناخواسته، در حال آموزش به کودکان‌شان هستند. آن‌ها باید مراقب رفتارهای خود در هر زمینه‌ای باشند. سپس سه رفتار غلط را که تأثیر مخربی بر دانش مالی کودکان می‌گذارند، بیان کردیم. در این بخش، چهار خطای مالی دیگر را معرفی خواهیم کرد.

خطای شماره ۴: در حضور فرزندان‌تان از صحبت درباره‌ی پول خودداری می‌کنید

موضوع درس: نتایج تحقیقات نشان می‌دهد ۷۱ درصد والدین از صحبت درباره‌ی مسائل مالی با کودکان‌شان خودداری می‌کنند. با این کار، کودک از موضوع پول یک مسئله‌ی بسیار بد، خجالت‌آور و ترسناک در ذهن خود می‌سازد.

راه‌حل: صحبت درمورد پول را یک کار عادی روزانه کنید. راهنمایی‌هایتان را از سن کم آغاز کنید. برای مثال، وقتی فرزندان‌تان در فروشگاه همراه‌تان هستند، درمورد چرایی خرید هر کالا، مقایسه‌ی قیمت‌ها و گران بودن محصولات معتبر نسبت به محصولات بومی و... با آن‌ها صحبت کنید. هدف از این کار، ارائه‌ی تصویری قابل رؤیت از افکاری که در ذهن‌تان می‌گذرد، به آن‌ها است. همین‌طور که فرزندان‌تان بزرگ‌تر می‌شوند، درمورد منطق پس‌انداز، سرمایه‌گذاری و صدقه با آن‌ها گفت‌وگو کنید. روانشناسان درباره‌ی این موضوع می گویند: «هرگاه مجبور شدید به خواسته‌ی آن‌ها نه بگویید، دلیل آن را حتماً برایشان توضیح دهید.» هیچ‌گاه از جملاتی مانند «چون من می‌گویم» استفاده نکنید.

حد وسط بین صحبت کردن و مشاجره نکردن در مورد پول در حضور کودکانتان را مشخص کنید

خطای شماره ۵: در حضور کودکان‌تان سر پول بحث می‌کنید

موضوع درس: با دعوا کردن بر سر پول، نمی‌توانید مسائل مالی‌تان را انکار کنید.

راه‌حل: به کودکان‌تان اجازه دهید تا همواره شما و همسرتان را در حال صحبت‌های آرام و منطقی درمورد میزان مناسب خرج کردن پول‌تان مشاهده کنند، برای مثال، هزینه‌ی صرف غذا در بیرون یا خرید مبلمان جدید. هدف آن است که آن‌ها بتوانند شما را در حال مصالحه یا حتی مخالفت کردن منطقی، در حین ادامه‌ی ساخت یک رابطه‌ی عاشقانه و مستحکم بین اعضای خانواده ببینند. حتی اگر در شرایط بحرانی قرار دارید، نباید مانع آگاهی فرزندان‌تان شوید. اخیراً من تصمیم گرفتم که تمام مسائل مالی خانواده را با همسرم در میان بگذارم. البته قبل از این هم همسرم در جریان امور بود؛ اما صرفاً در حد اطلاع‌رسانی. در این مرحله می‌خواهم همسرم مشارکت بیشتری در تصمیم‌گیری داشته باشد. ما درباره‌ی این مسائل در خانه صحبت می‌کنیم. جایی که دختر سه‌ساله‌ی کنجکاوم به‌شدت ما را زیر نظر دارد. گاهی هم برای اینکه بداند می‌تواند با ما درباره‌ی این مسائل صحبت کند، نظر او را هم می‌خواهیم. با اینکه فعلاً درکی درباره‌ی مسائل مالی ندارد؛ متوجه می‌شود که به‌زودی او هم در این‌گونه امور با ما مشورت خواهد کرد. این مسئله باعث می‌شود به‌تدریج با مسائل مالی و مدیریت امور مالی شخصی آشنا شود. علاوه بر این، شیوه‌ی برخورد و تصمیم‌گیری درباره‌ی مسائل مالی برای او درسی بزرگ در آینده خواهد بود.

در حضور کودک درباره‌ی پول صحبت کنید. او از این طریق با مسائل مالی آشنا می‌شود و می‌داند که در آینده هرگونه تصمیم‌گیری درباره‌ی مسائل مالی را می‌تواند با مشارکت خانواده انجام دهد.

خطای شماره ۶: ولخرجی مستمر

موضوع درس: شما هیچ برنامه‌ای برای خرج کردن‌ پول‌تان ندارید. امروز خرید می‌کنید و فردا یاد اشتباه‌تان می‌افتید.

راه‌حل: وقتی کودکان به پنج‌سالگی می‌رسند، می‌توانند متوجه تأخیر یا تغییر خواسته قبل از خرید کالا بشوند. بنابراین درباره‌ی این حقیقت که مجبورید برای خرید  یک محصول خاص صبر کنید، واضح و بدون پرده با فرزندان‌تان صحبت کنید. انجام هر از چندگاه این امر کفایت نمی‌کند. بهتر است برای تثبیت این موضوع در ذهن کودکان، به‌صورت مستمر به تکرار آن بپردازید.

تأسف‌بارتر از خطاهای مالی در طول مسیر زندگی‌تان، کودکی است که هیچ‌ درس مشخص مالی‌ای نمی‌آموزد و مدام شکست می‌خورد.

کودکتان کار خطایی انجام داده است، شما آن را تشویق می‌کنید؟

خطای شماره ۷: هرگاه که فرزندتان مرتکب خطای مالی می‌شود، مجدداً او را تغذیه می‌کنید

موضوع درس: هیچ پیامدی برای رفتار اشتباه کودکان‌تان در نظر نگرفته‌اید و هرگاه که نیاز به پول دارند، بدون هیچ شرطی در اختیارشان می‌گذارید.

راه‌حل: از سن کم به کودک اجازه دهید تا حس بد خرید اشتباه را تجربه کنند. وقتی آن‌ها تمام پول‌توجیبی‌شان را خرج خرید اسنیکر کردند، اما در واقع ترجیح می‌دادند که با آن پول، یک اسباب‌بازی ارزان جدید بخرند، با آن‌ها ابراز هم‌دردی کنید؛ اما از خرید اسباب‌بازی جدید بپرهیزید. به آن‌ها اجازه دهید تا خودشان بفهمند که آیا ارزش دارد دفعه‌ی بعد نیز پول‌شان را خرج اسنیکر بکنند یا خیر.

اگر در حال ارتکاب این‌گونه خطاها هستید، از قلب‌تان مایه بگذارید. هیچ‌گاه برای تلاش جهت تصحیح رفتارتان دیر نیست. با هرقدمی که برای این‌کار برمی‌دارید چند قدم محکم برای آینده‌ای موفق برای کودکانتان، برداشته‌اید.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲