aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

رفتارهای غلط مالی را برای کودکانتان به ارث نگذارید (بخش اول)

(زمان خواندن: 3 - 5 دقیقه)

یک خاطره‌ از پنج‌سالگی دخترم به یاد دارم که هیچ‌گاه فراموشش نمی‌کنم. ما تازه از فروشگاه اسباب‌بازی بیرون آمده و داخل خودرو نشسته بودیم. من عروسکی را که او می‌خواست برایش نخریده بودم. ‌به او گفتم: «من برای خرید آن، هیچ پولی ندارم». جواب او چه بود؟ «برو و از دستگاه خودپرداز پول بگیر».

آن روز، برای اولین بار به این فکر افتادم که شاید (تنها به دلیل رفتارم) در حال آموزش درس غلطی از مفهوم واقعی پول به فرزندم هستم. در حقیقت،‌ اغلب والدین مقصر اصلی در پروراندن باورهای غلط در ذهن فرزندان‌شان هستند. «سوزان بیشام»، مؤلف کتاب «راهنمای مالی تخصصی برای دانشجویان»، دراین‌باره می‌گوید: «والدین مؤثرترین آموزگاران زندگی کودک‌شان هستند. اگر فرزندان‌تان از نظر دانش پولی ضعیف‌اند، به خود و رفتار مالی‌تان نگاه کنید. این امر حتی ممکن است از دوران جنینی آن‌ها آغاز شده باشد».

در این مطلب برخی از خطاهای والدین و هم‌چنین اعمالی که حاوی پیام‌های غلطی از پول به کودکانند، بررسی خواهیم کرد.

والدین در پروراندن باورهای غلط مالی در ذهن فرزندان‌شان، نقش بسیار مهمی دارند. آن‌ها با رفتار خود برای کودک الگوسازی می‌کنند و در صورتی که این رفتار نادرست باشد، عادات مالی کودک هم بر همین اساس شکل خواهد گرفت.

الگوی رفتاری نامناسب برای فرزندانتان نباشید

خطای شماره ۱: الگوی رفتاری نامناسبی برای فرزندانتان هستید

موضوع درس: فرزندان‌تان خیلی قبل از آن‌که به مهدکودک بروند، در حال آموزش از شما هستند؛ حتی اگر یک کلمه با آن‌ها حرف نزنید.

راه‌حل: در تمام طول مسیر زندگی، بهترین راه برای آموزش به کودکان این است که نحوه‌ی صحیح رفتار را به‌صورت عملی به آن‌ها نشان دهید. بیشام تأکید می‌کند که «نشان دادن» را نباید با «گفتن» اشتباه بگیرید. او می‌افزاید: «اگر می‌خواهید که کودکان‌تان را به پس‌انداز پول‌شان عادت دهید، نیازی نیست درمورد پس‌انداز موعظه‌شان کنید. آن‌ها را با خود به بانک برده، حساب بانکی مختص خودشان افتتاح کنید، سپس تمامی روند آن را به صورت گام‌به‌گام برای آن‌ها توضیح دهید.»

به پیامی که از انباشته شدن قبوض پرداخت‌نشده‌ی روی اوپن آشپزخانه‌تان به سمت کودک ارسال می‌شود، بیندیشید. بیشام می‌گوید: «قبوضی را که مهلت پرداخت‌شان گذشته است، بردارید و جلوی روی فرزندتان بگذارید. سپس به آن‌ها توضیح دهید که این قبض آب است. ما به این دلایل، این هزینه‌ها را تراشیده‌ایم و من مجبورم که آن را بپردازم. اما جای هیچ نگرانی‌ای نیست؛ زیرا من این قبض را همین امروز پرداخت می‌کنم.»

عملیات پرداخت را همواره به دست همسرتان می‌سپارید

خطای شماره ۲: عملیات پرداخت را همواره به دست همسرتان می‌سپارید

موضوع درس: کودکان بیش از آن‌چه فکرش را بکنید، متوجه اوضاع می‌شوند. «کیمبرلی پالمر»، نویسنده کتاب «مادر باهوش و ثروت‌مند»، تأکید می‌کند که خود درگیر عادت بدی شده بود؛ او هر زمان که همراه همسرش برای صرف شام به رستوران می‌رفتند، کیف پول خود را در خانه می‌گذاشت؛ زیرا پرداخت همه چیز بر عهده‌ی همسرش بود. او دراین‌باره می‌گوید: «عادت خوبی نبود. من همیشه در هنگام تسویه کنار می‌رفتم تا همسرم پول را حساب کند. من بالاخره متوجه شدم که فرزندم هیچ‌گاه مرا در حال پرداخت چیزی مشاهده نکرده است. او از پنج‌سالگی به این نتیجه رسیده بود که این کار، وظیفه‌ی پدرش است.»

راه‌حل: همین حالا تغییر روش بدهید. پالمر می‌گوید که او عمداً کاری می‌کند که کودکانش او را در هنگام پرداخت هزینه‌ها مشاهده کنند. پالمر هم‌چنین گوش‌زد می‌کند که اجرای این کار، به‌تنهایی کافی نیست. شما می‌بایست در حین انجام آن، توضیحاتی را نیز ضمیمه کنید. پالمر می‌افزاید: «هنگامی که قصد پرداخت قبض آب را دارم، سعی می‌کنم تا دخترم را نیز کنار خود بنشانم. قبوض آب دارای ستون‌های رنگی است که درک مفهوم آن را برای کودک آسان‌تر می‌سازد. این کار، یکی از ساده‌ترین راه‌ها جهت نشان دادن روند خرج پول‌تان و چگونگی فرایند پرداخت‌تان (برای هر چیز) به کودکان‌تان تلقی می‌شود.»

همه تراکنش‌های مالی را به صورت الکترونیکی انجام می‌دهید

خطای شماره ۳: همه تراکنش‌های مالی را به‌صورت الکترونیکی انجام می‌دهید

موضوع درس: فرزندم، تو هروقت، می‌توانی هرچه دلت می‌خواهد، به دست بیاوری؛ بدون آن‌که بودجه‌‌ی مشخصی داشته باشی، یا با پول حقیقی انجامش بدهی.

راه‌حل: امروزه بسیاری از اعمال مالی‌ به‌صورت نامرئی درآمده‌اند. به این ترتیب که تمامی فرایند آن الکترونیکی و بدون مشاهده و تعامل پول فیزیکی انجام می‌شوند. بنابراین می‌بایست هرچه زودتر روش تراکنش نسل‌های قبل را به کودکان‌تان آموزش دهید.

به فرزندان‌تان فرایند بانک و کارت‌های بانکی را آموزش دهید. به آن‌ها توضیح دهید که پولی که در ازای کار کردن دریافت می‌کنید، به‌صورت الکترونیکی به حساب‌تان واریز می‌شود. به آن‌ها بفهمانید زمانی که پولی را از دستگاه عابربانک می‌گیرید یا هرگاه از طریق کارت بانکی‌تان خرید می‌کنید،‌ از مانده‌حساب‌تان کاسته می‌شود. مادامی که مهارت‌های ریاضی کودکان‌تان ارتقا می‌یابد، به آن‌ها چگونگی تأثیر سود مرکب بر موجودی حساب بانکی‌تان را توضیح دهید.

در بخش بعدی این مقاله، چهار باور مخرب دیگری را که والدین به فرزندان‌شان انتقال می‌دهند، معرفی خواهیم کرد.

برای اینکه کودکان معنای پول را درک کنند، بهتر است روند واریز پول به حساب، برداشت و میزان موجودی را برای کودک توضیح دهید. کودک ممکن است فکر کند دستگاه عابربانک همیشه برای شما پول دارد.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲