aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

مطلب ویژه دوران کرونا: دنیای ذهنی کودکان در مورد پول

(زمان خواندن: 5 - 9 دقیقه)

قبل از هر آموزشی به کودکانمان باید بدانیم اولین گام برای آموزش مسائل مالی و برقراری ارتباط موثر با کودکان، کشف دنیای ذهن و شناخت تصورات جالب آن‌ها از پول است. کودکان هیچ درکی از مفهوم پول ندارند. آن‌ها نکات بسیاری را از طریق تماشای رفتار والدین خود می‌آموزند. برای مثال اگر در جواب درخواست کودک خود در هنگام تقاضای خرید یک محصول بگویید که پول همراه‌تان نیست، آن‌ها نیز شما را با پاسخ‌های خود متحیر خواهند کرد، پاسخ‌هایی مانند: «برو و از دستگاه خودپرداز پول بگیر» یا «کارت بکش» یا «برو با بانک، آن‌جا به تو پول می‌دهند». در این مطلب بعد از آن‌که به ذهنیت کودکان از پول پرداختیم، بازی‌های جالبی را برای آموزش مفهوم پول معرفی خواهیم کرد. این بازی‌ها می‌توانند بهانۀ خوبی برای سرگرم کردن کودکان برای در خانه ماندن باشند و در این روزهای کرونایی به کار پدرومادرها بیایند.

کودکان فکر می‌کنند پول مجانی است

پول مجانی است

مادری تعریف می‌کرد: یک روز پسر ۶ ساله‌ام از من درخواست کرد تا او را به «پول‌فروشی» ببرم. از آن‌جایی که خبر داشتم او پولی را که ما در روز تولدش به او کادو داده‌ایم، پس‌انداز کرده، حدس زدم که حتما تصمیم به خرج کردن آن گرفته است. او را به مغازه بردم تا پولش را خرج کند؛ اما هنگامی که به فروشگاه رسیدیم او از خودرو پیاده‌ نمی‌شد. او پافشاری می‌کرد: «این‌جایی که آمده‌ایم، «پول‌فروشی» نیست». من کمی کنجکاو شده، و از او پرسیدم: «اگر این‌جا نیست، پس کجاست»؟ او جواب داد: «مرا به همان  مغازه‌ای ببر که درون آن می‌رویم و افراد داخل آن به ما پول می‌دهند». منظور او از «پول‌فروشی»، بانک بود.

این دسته از اشتباهات کودکان، ابدا موضوع شگفت‌انگیزی تلقی نمی‌شوند. اغلب کودکان بر این باورند که پول، کاملا رایگان است؛ یا عقاید بچگانه‌ای در مورد چگونگی به دست آوردن آن دارند.

به یاد داشته باشید که تحکیم فهم مسائل مالی برای کودکان، امری ضروری به شمار می‌رود. بازخورد آن‌ها در مواجهه با مسائل مالی، بستگی به مشاهداتی دارد که از معاملات،خریدها و سایر رفتار مالی شما در ذهنؤان وجود دارد. ذهن کودکان بسیار در مورد پول کنجکاو است؛ حتی اگر یک کلمه هم درباره آن صحبت نکنید.

آموزش را با مثال آغاز کنید

اگر دارای فرزند زیر ۱۴ سالید، هیچ‌گاه از اهمیت صحبت کردن در مورد مدیریت پول با آن‌ها چشم‌پوشی نکنید. موثرترین روش برای آموزش مفاهیم پولی به فرزندان‌تان، «پیش رفتن با مثال» است. شما همواره می‌بایست به وسیله فعالیت‌هایی مانند: خرید کالاها، توضیح در مورد چگونگی کارایی پول، دلیل اصلی کار کردن مردم، چگونگی استفاده از پول به عنوان یک ابزار با کودکان‌تان تمرینات مستمری انجام دهید؛ فعالیت‌هایی که تعدادشان حتی به نصف چیز‌هایی که کودک‌تان در آینده نیازمند آن‌ها خواهد شد، نمی‌رسند.

کودکان بسیار باهوش‌تر از آنند که به نظرتان می‌رسد. آن‌ها هر قدمی که برمی‌دارید را موشکافانه زیر نظر دارند؛ همین امر بهترین دلیل است که چرا «پیش رفتن با مثال» مفیدترین روش برای آموزش چنین دروسی به آن‌ها است. کودکان ذاتا کنجکاوند، و همواره درحال پرسیدن سوالات بی‌شماری در مورد چگونگی به انجام رسیدن کارهای مختلف هستند. اگر آگاهانه اجازه شکوفایی طبیعی این امر را به آن‌ها بدهید، نتیجه بهتری نسبت به آموزش‌های آکادمیک می‌گیرید.

آموزش کاربرد قلک به کودک

بازی با کودکانتان را فراموش نکنید

همه ما می‌دانیم که برای آموزش به کودکان بازی‌ها روش بسیار جذاب و مناسبی هستند. بنابراین در کنار مثال‌ها می‌توانید از این روش نیز استفاده کنید. ممکن است برای شما این سوال پیش بیاید که از چه بازی‌هایی می‌توان کمک گرفت؟ ما برای شما چند بازی ساده را معرفی می‌کنیم:

بازی‌های سکه‌ای

بازی‌های سکه‌ای، نه تنها روشی بسیار عالی جهت آموزش ارزش پول به کودکان تلقی می‌شود، بلکه هم‌چنین قواعد پایه‌ای ریاضی از جمله جمع،‌ تفریق، ضرب، و تقسیم را به آن‌ها می‌آموزد. به منظور اجرای این امر می‌توانید از سکه‌های معمولی استفاده کنید؛ یا اگر نگران فرو رفتن سکه‌های فلزی در دهان دلبندتانید، می‌توانید با بریدن کارت‌ یا مقوا، و درج ارزش مالی بر روی آن،‌ به طوری‌که بازیکنان بتوانند به خوبی مقدار آن را مشاهده کنند، سکه مخصوص خود را بسازید. اگر قصد استفاده از سکه‌های حقیقی را دارید، می‌بایست یک قانون منبی بر آن‌که هیچ‌کس تا پایان بازی به هیچ سکه‌ای دست نمی‌یابد، وضع کنید.

وقت گذارندن با والدین آن هم در قالب بازی برای کودکان بسیار ارزشمند است و قدرت یادگیری آنان را در حین انجام بازی،‌ بسیار بالا می‌برد. با ترکیب مفاهیمی از جمله: شمارش سکه‌ها و قواعد ریاضی، با بازی‌های سرگرم‌کننده‌ای که متناسب تمامی اعضای خانواده باشند، می‌توانید اطلاعات ارزشمندی را پیرامون مدیریت پول به کودکان بیاموزید؛ بدون آن‌که حتی متوجه شوند.

 در ادامه پنج نمونه از بازی‌های سکه‌ای را معرفی می‌کنیم.

۱) سکه‌اندازی

طریقه انجام این بازی به این صورت است که اولین بازیکن، چند سکه مختلف را در یک کاسه می‌ریزد، سپس کاسه را به اطراف تکان می‌دهد. سکه‌هایی که در کاسه باقی می‌مانند، سهم برنده‌ی بازی است؛ و آن‌هایی که بیرون می‌افتند، سهم دیگر بازیکنان.

شما در پایان بازی می‌توانید بسته به سن و صبر کودکان‌تان، قانون وضع کنید. به این صورت که تمام بازیکنان می‌بایست هر بار پولی را که برنده شد‌ه‌اند، بشمارند؛ تا بفهمند که چه کسی پول بیش‌تری برده است. درس مهمی که کودکان از انجام این بازی می‌گیرند آن است که گاهی داشتن تعداد زیادی سکه، مساوی با داشتن پول زیاد نیست.

۲) اسکناس و تاس

برای انجام این بازی به تاس نیاز دارید. این بازی مختص کودکانی است که چگونگی جمع و تفریق را بلدند. هدف این بازی، جمع‌آوری چند سکه‌ معادل دقیق ارزش یک اسکناس (مثلا هزار تومانی) است. طریقه انجام آن به این صورت است که بازیکنان ابتدا تاس می‌ریزند، سپس بسته به عدد تاس‌شان، سکه جمع می‌کنند. عدد تاس را می‌توان به صورت زیر با ارزش سکه‌های مختلف تطبیق داد:

۱- بیست‌ و پنج تومانی

۲- پنجاه تومانی

۳- صد تومانی

۴- دویست تومانی

۵- پانصد تومانی

۶- جایزه، دوباره تاس بریزند.

بازیکنان به نوبت تاس ریخته،‌ و به سکه‌هآن‌ها می‌افزایند. برنده این بازی، اولین نفری است که دقیقا به هزار تومان برسد. اگر بازیکنی تاس ریخت، و سکه‌ای برداشت که موجودی‌اش را از حد هزار تومان بالاتر رساند،‌ نوبتش را از دست می‌دهد. مادامی که کودکان در انجام این بازی ماهر می‌شوند، می‌توانید میزان جایزه نهایی بازی را افزایش دهید؛ مثلا اسکناس پنج هزار تومانی.

۳) تناسب پولی

بسته به توان کودکان، می‌توان درجه سختی این بازی را تغییر داد. سعی کنید برای خردسالانی که هنوز در حال یادگیری چگونگی شمارش‌اند ولی از مفهوم «جمع» سر درنمی‌آورند، از سکه‌های با رقم پایین‌ استفاده کنید. برای کودکان بزرگ‌تری که قادر به جمع کردن هستند، می‌توان از سکه‌های با ارزش‌تر بهره ببرید. 

یک دسته کارت با درج ارزش‌های مختلف بر روی آن‌ها بسازید؛ و برای شروع، برای هر کودک یک مقدار پول به عنوان «بانک» در نظر بگیرید. برای کودکان کم‌سن، ارزش کارت‌ها را نهایتا تا ۱۰۰ تومان، و برای کودکان بزرگ‌تر، تا هزار تومان استفاده کنید.

نوبت به هر بازیکنی که رسید، آن‌ها می‌بایست یک کارت‌ را برداشته و سپس با بهره‌گیری از سکه‌های مختلف به میزان رقمی که بر روی کارتش درج شده برسند. در اصل هیچ برنده‌ای در این بازی وجود ندارد. اما خودتان می‌توانید هرگاه که کودکان‌تان جواب صحیح را می‌دهند، برآن‌ها یک جایزه کوچک مانند: استیکر در نظر بگیرید؛ تا سبب شود کودکان از انجام این بازی لذت بیش‌تری ببرند.

بازی‌های سکه‌ای

۴) قایم موشک

طریقه انجام این بازی به این صورت است که والدین چند سکه‌ را در فضای خانه قایم می‌کنند. سپس کودکان می‌بایست تا جایی که می‌توانند، سکه‌های پنهان‌شده را بیابند. برای خردسالان سکه‌هایی با ارزش پایین‌تر در نظر بگیرید. می‌توانید درجه سختی این بازی را بسته به سن، و سطح شمارش کودک‌تان تغییر دهید.

مقدار دقیق سکه‌هایی را که پنهان کرده‌اید، یادداشت کنید. وقتی تمامی سکه‌ها را پیدا کردند، بازیکنی که بیش‌ترین میزان پول را یافته باشد، برنده بازی است. کودکان حتی ممکن است به این فکر‌ بیافتند که این بار نوبت خودشان است که سکه‌ها را قایم کنند، و شما به دنبال آن‌ها بگردید.

۵) مرکز خرید

این بازی مختص خردسالانی است که در حال یادگیری روند شمارش‌اند. تعدادی از اسباب‌بازی‌های آن‌ها را جدا کرده، سپس بر روی آن‌ها برچسب قیمت بچسبانید؛ سعی کنید مقدار تعیین شده‌تان طوری باشد که بتوان با مجموع سکه‌هآن‌ها هزینه آن را حساب کنند. کودک را وادار کنید تا قیمت هر کالا را مشخص کرده، سپس تعداد سکه‌ای را که برای خرید (فرضی) آن نیاز دارند،‌ بشمارند.

هم‌چنین به بازیکنان این اطمینان را بدهید که انجام این بازی، هیچ ربطی به مالکیت، یا عدم مالیکت اسباب‌بازی‌هآن‌ها ندارد. کالاهای مختلف را با یک‌دیگر ترکیب کرده، و به کودکان‌تان تعدادی سکه ۱۰۰ تومانی بدهید؛ سپس از آن‌ها بخواهید تا تخمین بزنند که بهترین راه برای تقسیم سکه‌هآن‌ها و خرج آن‌ها چیست.

کودکان عاشق بازی‌های مالی خواهند شد؛ هم‌چنین مطمئن باشید که برای آموزش پول به آن‌ها، هیچ روشی بهتر از بازی کردن نمی‌یابید.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲