aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

در آموزش مالی به کودکان چه رفتارهایی را باید ترک کنید؟ (بخش چهارم)

(زمان خواندن: 3 - 5 دقیقه)

حفظ تعادل در رفتار با پول، کار مشکلی به نظر می‌آید؛ اما اگر درمورد پول و آموزش‌های مربوط به آن، از کودکی تلاش کنیم و به‌عنوان یک پدر یا مادر از رفتارهای نادرست در زمینۀ تربیت مالی فرزندانمان دست برداریم، در تعادل رفتاری کودکانمان نقش به‌سزایی خواهیم داشت. از همین رو، در بخش‌های گذشته برای آگاهی بیشتر شما، از رفتارهای اشتباهی که گفتیم که می‌تواند مسیر زندگی و آینده مالی کودکانمان را تغییر دهد. در این قسمت نیز به جمع‌بندی آنچه پیش از این گفته شد، می‌پردازیم.

one-in-five-homebuyers-might-not-sleep-tonight.jpg

عادی پنداشتن بدهی‌ها؛ نابودگر بزرگ

تا به‌حال شده به‌خاطرِ داشتن بدهی احساس گناه کنید؟ برای مثال، قرض کردن برای خرید دوچرخه‌ای که در حال حاضر توان بازپرداخت آن را ندارید. اگر خیلی راحت با «بدهکار بودن» کنار می‌آیید، ابداً ویژگی خوبی برای خودتان و فرزندتان ندارید. همه می‌دانیم که گاهی اوقات داشتن بدهی، یک روش ضروری برای رشد وضعیت مالی است، خصوصاً وقتی که به سرمایه‌گذاری مربوط باشد و باعث افزایش دارایی‌تان بشود؛ اما زمانی که بدهکار بودن، برنامۀ همیشگی‌تان باشد، برخورد کودک‌تان را نیز با قرض و بدهی راحت می‌کند. این رفتار تا بزرگسالی نیز همراه آن‌ها خواهد بود و آن‌ها را برای تمام زندگی‌شان شخصی بدهکار بار خواهد آورد.

child-stock-2-1080.jpg

حس ناخوشایند بدهکار بودن را همراه خود داشته باشید

بدهی‌ها همیشه باید یک حس ناخوشایند نصیب‌تان کنند. با این روش شما به طلب‌کاران‌تان احترام گذاشته و برای بازپرداخت بدهی‌تان خود را مسئول می‌بینید. این کار هم‌چنین ولخرجی‌هایتان را کاهش می‌دهد. بگذارید کودکان‌تان با چشمان خود، مدیریت بدهی‌هایتان و پرداخت به‌موقع‌شان را ببینند، هرچند برایتان دشوار باشد.

هم‌چنین آمادۀ «نه گفتن» به خواسته‌های خارج از برنامۀ فرزندان‌تان باشید. جمع کردن مقداری پول نقد در زیر بالشت‌تان برای گشت‌وگذار خانواده‌، اثر به مراتب بهتری نسبت به انباشته شدن بدهی‌هایتان، روی کودکان‌تان می‌گذارد. با این کار آن‌ها به‌جای رفع آنی لذت خرید هر چیز، قدرت و لذت پس‌انداز را می‌فهمند. این درسی است که تا ابد در یاد آن‌ها می‌ماند.

aq30b0sk.jpg

خوشبختی با پول شما سنجیده نمی‌شود

تا زمانی که ذهنتان، پیامِ «پول تنها وسیلهۀ خوشبختی است» را برایتان ارسال کند، عصبی بودن و تنش داشتن در زمان خالی بودنش، امری بدیهی خواهد بود. به یاد داشته باشید که حتی اگر سطح مالی بالایی نداشته باشید، باز هم می‌توانید خوشبخت باشید.

یک بار من و همسرم قصد داشتیم کودکان‌مان را به باغ وحش ببریم. بعد از پُر کردن مخزن بنزین خودرویمان، همسرم از من خواست که حساب بانکی‌مان را چک کنم تا حساب کنیم که می‌توانیم هزینۀ ورودی خود و بچه‌ها را به باغ وحش بدهیم یا نه؟ من همان موقع موجودی حساب‌مان را گرفتم، بعد از محاسبه بدهی‌هایمان، به این نتیجه رسیدیم که در صورت رفتن به باغ وحش، دیگر پولی تا آخر ماه برایمان باقی نمی‌ماند. بسیار غمگین شدم و چون نمی‌توانستم بچه‌هایم را به گردش ببرم، احساس می‌کردم که مادر خوبی نیستم. بعد از کمی مشورت و گفت‌وگو، تصمیم گرفتیم برای تفریح با بچه‌ها به ساحلی نزدیک (بدون هزینه) برویم. اوقات خوشی را سپری کردیم، و بعید می‌دانم که فرزندانم از باغ وحش لذتی بیش‌تر از آن می‌بردند.

از این خاطره سال‌ها می‌گذرد. از آن زمان، من هیچ‌گاه احساس گناه و شکستی برای وظایف کاری‌ام نداشتم. درسی که آن خاطره به من داد، تا ابد به یادم خواهد ماند: «با پول نمی‌توان خوشبختی را خرید.»

به خودتان یادآور شوید که خوشبختی شما به‌عنوان خانواده، ربطی به موجودی حساب بانکی‌تان ندارد. گاهی اوقات بالا هستید، و گاهی پایین. تفاوت اصلی را افرادی که در این فرازونشیب‌ها کنارتان هستند، تعیین می‌کنند. توانایی «نه گفتن»، یا اجتناب از گردش تابستانی پُرهزینه، به کودکان‌تان یک رفتار خوب می‌آموزد: همواره در جبهۀ شما بمانند، فرقی نمی‌کند چه پیش آید.

00_mother-knows-best-money-tips-personal-finance-pros-share-with-their-own-kids_628141928_evgeny-atamanenko_ft.jpg

انتقال آموزش از نسلی به نسل دیگر

هیچ پدرومادری کامل و بی‌نقص نیستند و شما همواره در معرض اشتباه خواهید بود. سعی کنید همواره در کنار رفع نیازهای ضروری فرزندانتان از فرصت شکل‌دهی به عادات و رفتار مالی آن‌ها غفلت نکنید. بدانید که شما در این زمینه مسئول هستید. آموزش روش‌های مدیریت مالی به فرزندان که در دوران کودکی می تواند شامل صحبت دربارۀ روش‌های دریافت و خرج پول‌توجیبی‌اش باشد، قطعاً منجر به مذاکره دربارۀ برنامه‌ریزی‌های مالی آینده او خواهد شد و در نهایت، روزی می‌رسد که می‌بینید کودکان‌تان همین رفتار‌ها را به نوه‌هایتان آموزش می‌دهند.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    تهران | میدان بهرودخیابان عابدی | پلاک ۳ | طبقه دوم | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲