aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

در آموزش مالی به کودکان چه رفتارهایی را باید ترک کنید؟ (بخش دوم)

(زمان خواندن: 3 - 5 دقیقه)

روش برخورد والدین با مسائل مالی، تأثیر زیادی در شکل‌گیری رفتار و عادات فرزندان خواهد داشت. در بخش قبلی از  تجربیات و دانش «ژاکلین کورتیس» برای شما گفتیم و متوجه شدیم والدین باید گفت‌وگو درمورد مسائل مالی را در اولویت برنامه‌های تربیتی خود قرار بدهند و درجلسات بودجه‌بندی کودکان را مشارکت دهند. از طرفی آنچه در آموزش مالی به کودکان اهمیت زیادی دارد، این است که پدرومادرها نباید از پول برای بچه‌ها هیولا بسازند و تا حد امکان از هرگونه مشاجره‌ی مالی در حضور کودکان باید دوری کنند. در ادامه توصیه‌های موریس را برای راهنمایی والدین پیرامون مسائل مالی، مرور خواهیم کرد. 

bigstock-as-father-as-son-82042469-1080.jpg

غفلت از تفاوت میان نیازها و خواسته‌ها؛ پشیمانی در ماه‌های آینده

من اعتراف می‌کنم که شخصی بسیار دلسوز و مهربان هستم؛ خصوصاً درمورد کودکانم. من در خانواده‌ای پرجمعیتی رشد کردم که فقط از درآمد یک شخص تغذیه می‌شد، بنابراین ما پول زیادی برای خرج‌های اضافه نداشتیم. والدینم‌ معمولا به من گوشزد می‌کردند که نمی‌توانند لباس‌های زیاد، اسباب‌بازی‌های متنوع و چیز‌های دیگری را که دوستانم داشتند، برایم مهیا کنند. اما در خانواده‌ی خودم، که تنها دو کودک داریم و هزینه‌های آن از درآمد دو نفر تأمین می‌شود، گاهی اوقات لزوم این امر را فراموش می‌کنم که اشکالی ندارد به برخی از خواسته‌های فرزندانم «نه» بگویم.

من با آگاهی نداشتنم از تفاوت بین «نیاز»ها و «خواسته»ها، در حال ظلم به کودکانم هستم. من در حال پرورش کودکانی هستم که فکر می‌کنند برای داشتن هر چیز، فقط کافی است اراده کنند. بدون معرفی نیازها (ضروریات زندگی) و خواسته‌ها‌ (چیزهایی که تمایل به داشتن‌ آن‌ها داریم)، کودکانم در آینده با بدهی‌ها و مشکلات شدید مالی مواجه خواهند شد.

success_and_money-600.jpg

تأکید بر نیازها در مقابل خواسته‌ها

این اواخر، من طرز صحبت کردنم را در مواجهه با خواسته‌های متعدد فرزندانم تغییر داده‌ام. به جای این‌که به آن‌ها بگویم: «ما توان خرید آن چیز را نداریم»، می‌گویم: «ما احتیاجی به داشتن آن نداریم (نمی‌خریمش)». من و همسرم با آن‌ها به‌طور مفصل درمورد اهمیت این‌ موضوع که فراهم کردن نیاز‌های آن‌ها مانند خوراک، پوشاک و مسکن وظیفه‌ی اصلی ما است، صحبت می‌کنیم. در کنار آن، من یک برنامه جهت پول‌توجیبی نیز برایشان ترتیب دادم؛ تا کودکانم به‌وسیله‌ی آن و پول‌های دیگری که با توجه به انجام دادن کارهای منزل به آن‌ها می‌دهیم، بتوانند چیزهایی را که تمایل به خریدشان دارند، تهیه کنند.

برای صحبت در مورد نیازها و خواسته‌ها و فهماندن آن به کودکان‌تان وقت بگذارید. نتایج مطالعات و تحقیقات زیادی نشان می دهد: ۸۸ درصد والدین فکر می‌کنند که داشتن خودرو «نیاز» نوجوان‌شان است؛ همین‌طور ۴ درصدشان گفته‌اند که داشتن «آی‌پاد» نیز یک امر لازم و ضروری است. (در ایران انواع تبلت‌ها و آیپد و موتورسیکلت نیازهای بدیهی نوجوانان تلقی می‌شود.)

 با کودکان‌تان در مورد موارد رایج در خانه یا جامعه‌تان صحبت کرده و به‌عنوان یک خانواده تصمیم بگیرید که کدام‌یک از نظر شما «نیاز» است و کدام‌یک «خواسته» و چرا.

این امر به کودکان‌تان کمک می‌کند که قبل از خرج کردن پول‌شان، درمورد اولویت‌هایشان فکر کنند.

bigstock-children-watching-shocking-tel-56784452-1080.jpg

از بدهی‌ها‌ی خود برای کودکانتان دیو نسازید

بعضی اوقات، مثلاً زمان پرداخت قبوض یا تنظیم اسناد مالی‌تان، ممکن است وسوسه شوید از مسئولیت‌هایتان فرار کنید. دشمن شمردن طلبکاران، در ذات همه‌ی انسان‌هاست؛ اما وقتی از پرداخت‌ها طفره می‌روید، و درمورد میزان بدهی‌هایتان صادق نیستید، یا حتی برای پرداخت قروضی که صراحتاً مسئولش هستید، جدال می‌کنید، برای کودکان‌تان یک پیغام با مضمون «ما قانون را دور می‌زنیم» می‌فرستید.

ممکن است این کارهایتان، یعنی نادیده گرفتن پرداخت بدهی‌ها یا فرار از تماس‌های طلبکاران را امری کوچک قلمداد کنید، اما فراموش نکنید که کودکان در همه‌ی این احوال در حال تماشای رفتارتان هستند. آن‌ها طریقه‌ی برخورد شما با طلبکاران را می‌بینند و از پول و بدهی یک دیو در ذهن خودشان می‌سازند. زمانی که نوبت پرداخت قرض‌ها و بدهی‌های خودشان برسد، آن اخلاق غلطی که به آن‌ها آموختید در رفتارشان بروز خواهد کرد.

بدانید که اقدامات شما در راستای فرار از پرداخت بدهی‌ها و قرض‌هایتان، سبب بدحسابی فرزندانتان شده و روی پس‌اندازشان نیز تأثیر می‌گذارد.

o-helping-facebook-1080.jpg

چگونه این رفتار را تغییر دهیم؟

این تفکر غلط را که شما «آدم‌خوبه»اید، و طلبکاران‌تان «آدم‌بده» هستند، کاملاً فراموش کنید. تلاش برای نادیده گرفتن بدهی‌هایتان، از شما قهرمان نمی‌سازد، بلکه به معنی آن است که شما در حال زیر پا ‌گذاشتن قول‌هایتان هستید. اجازه دهید کودکان‌تان شما را به‌عنوان یک شخص مسئولیت‌پذیر در برابر پول و اشتباه‌هایتان ببینند؛ هرچند برایتان ناخوش‌آیند باشد. به آن‌ها نشان دهید که شما در برابر قرض و بدهی‌ها، «قربانی» نیستید. این رفتار به کود‌کان‌تان کمک می‌کند با پول و تعهدات مالی مسئولانه برخورد کنند.

همه آرزو دارند خود و اعضای خانواده‌شان موفق باشند، رمز این موفقیت در ارتقای دانش، و شناخت راه‌های مربوط به آن است. ادامه این بحث را پیگیری کنید تا بر آگاهی‌هایتان افزوده شود.

اجازه دهید کودکان‌تان شما را به‌عنوان یک شخص مسئولیت‌پذیر در برابر پول و اشتباه‌هایتان ببینند؛ هرچند برایتان ناخوش‌آیند باشد. به آن‌ها نشان دهید که شما در برابر قرض و بدهی‌ها، «قربانی» نیستید.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    تهران | میدان بهرودخیابان عابدی | پلاک ۳ | طبقه دوم | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲