aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

دربارۀ موقعیت مالی خود به فرزندان‌مان چقدر اطلاعات بدهیم؟

(زمان خواندن: 2 - 4 دقیقه)

موقعی که می‌خواهید راجع‌به مسائل مالی با فرزندتان صحبت کنید، سن و بلوغ احساسی‌اش را در نظر بگیرید. زمانی از مسائل مالی و درآمد خود بگویید که مطمئن شوید کودکان قادر به درک مسائل و حریم خصوصی هستند.

Image

دیو کروز، مشاور امور مالی، دراین‌باره می‌گوید: «درآمد خانوادۀ ما در طول سال‌هایی که به کار انتشار کتاب‌مان (که جزء پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک شناخته می‌شد) مشغول بودیم، بسیار بالا رفته بود. برای همین، کودکان‌مان تا زمان بزرگسالی‌ (زمانی که از خانۀ ما رفتند) از درآمد حقیقی ما آگاهی نداشتند. ما نمی‌خواستیم آن‌ها خیال کنند که شخص خاصی هستند. ما نمی‌خواستیم کودکانمان جار بزنند و پز درآمد یا هر چیز دیگر ما را به بقیه بدهند. از طرفی  نمی‌خواستیم احساس کنند که می‌توانند کاملاً روی پول و درآمد ما حساب کنند و خود را به درآمد ما وابسته نگه دارند. پس به هیچ وجه به فرزندمان اجازۀ ورود به این موضوع را نمی‌دادیم.

وقتی پس از یک مدت طولانی توانستم ماشین کهنه و بی‌ریخت قدیمی‌ام را با یک ماشین سرپا و نو عوض کنم، پسرم بسیار خوشحال و راضی در ماشین نشست و گفت: «ما خیلی کارمان درست است. نه پدر؟» و من پاسخ دادم: «بله؛ اما این ماشین را با زحمت به دست آورده‌ام و اگر تو هم می‌خواهی چنین ماشینی داشته باشی، باید خودت برای داشتن آن تلاش کنی. باید مثل من شغل خوبی برای خودت دست‌وپا کنی و برای ساختن زندگی‌ات زحمت بکشی.»

سن کودک اولین شرط مهم برای آگاهی از درآمد خانواده

اگر درآمد شما متناسب با عرف جامعه است، مثلاً حقوق‌تان نزدیک به حقوق همسایه‌تان و افراد دیگری که با کودک‌تان به مدرسه می‌روند باشد و کودکان‌تان به قدر کافی از لحاظ احساسی بزرگ شده‌اند تا این موضوع را بفهمند، پس افشای میزان درآمدتان ضرری به کسی نمی‌رساند. اما از یک کودک ۵ ساله انتظار نداشته باشید بتواند این موضوعات را درست درک کند و بفهمد. بنابراین سن کودک اولین شرط مهم در این زمینه محسوب می‌شود.

Image

درک حریم خصوصی، شرط دوم برای آگاهی از درآمد خانواده

برخی بر این باورند که درآمد خانوادگی، امری کاملا شخصی است؛ یعنی هیچ‌گاه در خارج از فضای خانه از میزان درآمد خانوادگی‌شان صحبت نمی‌کنند.

دیو کروز با وجود این‌که فرد مشهوری است، اما هیچ‌کس از میزان درآمد او خبر ندارد. هیچ راهی نیست که بتوان درآمد او را تخمین زد؛ زیرا خودش از افشای رقم درآمدش پرهیز می‌کند. او می‌گوید: «من از این موضوع خجالت نمی‌کشم. اما معتقدم که نباید پُز درآمدم را بدهم. به همین دلیل، از فرزندان و کارمندان شرکتم نیز خواسته‌ام که درآمد مرا افشا نکنند. این موضوع به‌خاطر حفظ منافع شرکتم نیست؛ به خاطر کمک به بقیۀ خانواده‌هاست. شغل من این‌گونه است که هرچه بیش‌تر به شما کمک کنم، پول بیش‌تری در‌می‌آورم. این موضوع آن‌قدرها هم عجیب نیست،‌ هست؟»

تمامی این گفته‌ها این نتیجه را در بردارد که لازم است همۀ ما به کودکان‌مان قواعد حفظ «حریم خصوصی» را بیاموزیم. اجرای این موضوع بر پایۀ بلوغ احساسی و سن کودک، هم‌چنین معمولی بودن حقوق‌تان خواهد بود.

کروز می‌گوید که نیازی نیست مردم سر غذا دربارۀ حقوق دیگران صحبت کنند. مثلاً بگویند: «احتمالاً ما بیشتر از فلان خوانندۀ مشهور درآمد داریم. ما شاید بیش‌تر از آن خوانندۀ معروف پول درنیاوریم، اما  نمی‌خواهیم این مقایسه‌ها را در فضای خانه انجام بدهیم. این موضوع حتی در مکالمات خصوصی من و همسرم نیز هیچ جایگاهی ندارد. ما به درآمد دیگران اهمیت نمی‌دهیم و شخصیت مقایسه‌کننده نداریم. همین‌طور، نمی‌خواهیم فرزندانمان این‌گونه باشند.»

درواقع زمانی که از صحبت کردن و مقایسه درآمد خودتان با دیگران دست بردارید کودک شما متوجه می‌شود که درآمد هرکسی بخشی از حریم خصوصی اوست که نباید درمورد آن صحبت کرد.

1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲