aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

تحولات دنیای امروزی و آموزش مالی به کودکان

(زمان خواندن: 3 - 6 دقیقه)

دنیای امروزی با دنیای ده سال پیش تفاوت‌های بسیاری دارد. بعضی از کارهایی که ما در گذشته مجبور به انجام دادن آن‌ها بودیم، امروزه دیگر کاربرد ندارند. در گذشته‌ی نه‌چندان دور، زندگی افراد جامعه به طوری بود که دوران کودکی را پشت سر می‌گذاشتند، سپس یک مسیر شغلی را در بزرگسالی خود انتخاب می‌کردند. اکثر مردم سالیان سال در کار خود می‌ماندند و اگر خوش‌شانس بودند، می‌توانستند دوران بازنشستگی خود را نیز ببینند. حقوق ثابت اداره به‌علاوه‌ی بیمه‌ی تأمین اجتماعی کافی بود که یک فرد تا زمان مرگش، احساس امنیت کند. حتی اگر به قدر کافی بخت با وی یاری می‌کرد تا دوران بازنشستگی را نیز تجربه کند، آن شخص دیگر انگیزه‌ی خاصی در آن دوران برای گذران زندگی خود نداشت.

رویای کودکان

امروزه خیلی چیزها دست‌خوش تغییر شده‌ و این تغییرات بر امور مالی نیز تاثیر گذاشته‌اند. برای مثال، امروزه کودکان از سن کم برای آینده خود نقشه می کشند. خیلی‌ها پیش از آن‌که وارد دبیرستان شوند، به دانشگاه و شغل آینده‌شان فکر می‌کنند، برای تعدادی زیادی از آن‌ها بیشتر از آن‌که علاقه به رشته‌ی تحصیلی اهمیت داشته باشد، داشتن بازار کار آن رشته در آینده مهم است. بازار کاری که بتوانند پس از فارغ‌التحصیلی در آن کاری برای خود دست‌وپا کرده و درآمدی بدست آورند.

هیچکس تا آخر عمر سر یک شغل نمی‌ماند

چه تغییراتی بر امور مالی و نگاه افراد تاثیر گذاشته است؟

بازار کار در حال تغییر است. مشاغل صنعتی به‌شدت کم‌رنگ شده و هر روز مشاغل جدیدتری در عصر اطلاعات ظهور می‌کنند. اگر در گذشته، رشته و مدرک تحصیلی بازار کار آینده را مشخص می‌کرد، الان شرایط به گونه‌ای دیگر است. به طور مثال، بازار کار «مهارت‌محور» شده است و افراد بر اساس مهارت‌هایی که دارند، می‌توانند کار خود را پیدا کنند. توسعه‌ی کسب‌وکارهای پلتفرمی ازدیگر تغییراتی است که در دنیای امروز اتفاق افتاده است . بنابراین، آن‌چیزی که در شرایط فعلی با توجه به توسعه‌ی این نوع ازکسب‌و کارها می‌تواند تاثیرگذار باشد، سرمایه‌گذاری برای کسب مهارت‌ها و تخصص‌های جدید و آمادگی برای تحولات آینده‌ی کاری است.

دیگر هیچ‌کس تا آخر عمرش در یک شغل نمی‌ماند. به جای آن، افراد می‌توانند به فکر اکتساب چند شغل مختلف در طول زندگی خود باشند. شاید در گذشته داشتن یک شغل به‌تنهایی برای گذران زندگی و مدیریت آن کافی بود؛ اما شرایط اقتصادی سخت امروز شرایط را به گونه‌ای رقم می‌زند که تغییر شغل یا داشتن دو شغل در کنار هم، یکی از الزامات زندگی امروزی شده است.

سال‌های بازنشستگی یک فرد به سال‌هایی که مشغول به کار بوده است، بستگی دارد. زندگی در زمان بازنشستگی نیز پول می‌خواهد و رویارویی با هزینه‌های سرسام‌آور سلامت و سایر هزینه‌های بازنشستگی، گریبان‌گیر همه خواهد بود. اگرچه بازنشستگی همواره دغدغه مردم بوده است، در شرایط امروزی این موضوع اهمیت بسیار زیادتری پیدا کرده است. به‌طوری که شاید بتوانیم بگوییم این ضرب‌المثل معروف که «چو فردا شود، فکر فردا کنیم» رنگ باخته و در شرایط فعلی، همه‌ی ما از امروز باید به فکر فردای خود باشیم.

نمی‌توان بر روی حقوق ادارات و بیمه‌ی تأمین اجتماعی به‌عنوان یک درآمد بازنشستگی مطمئن، حساب کرد. پس‌اندازهای شخصی برای بسیاری از افراد تبدیل به دومین منبع درآمد به خصوص در دوران بازنشستگی شده‌اند. علاوه بر موضوع پس‌انداز، این موضوع باعث شده که سایر موارد مربوط به مدیریت مالی شخصی مثل بودجه‌بندی، سرمایه‌گذاری و مدیریت بدهی‌ها بیشتر از قبل اهمیت پیدا کنند.

برنامه داشته باشید

از امروز برای آینده برنامه بریزید

تغییرات جامعه، تکنولوژی و محیط‌های کار همگی بر امور مرتبط با پول تاثیر گذاشته‌اند. کودک‌تان می‌بایست در جریان محتوای این وقایع قرار بگیرد. خود شما نیز به احتمال فراوان این مفاهیم را در کودکی آموزش ندیده‌اید و این موارد جدید و پیچیده را در بزرگسالی تجربه کرده‌اید؛ اما کودک‌تان نیاز دارد حقایق نو درباره‌ِ تاثیر پول در زندگی را بشناسد. در ادامه، تنها چند مورد از حقایق جدید زندگی را که نیازمند اعمال نگرش جدید در امور مالی است، بیان می‌کنیم:

امید به زندگی: کودکی که در دنیای امروز متولد می‌شود، می‌تواند توقع زندگی تا ۷۹ سالگی را داشته باشد (که این رقم برای زنان بیش‌تر نیز هست). تخمین زده‌اند که امید به زندگی تا بیست سال آینده به عدد ۸۶ برای مردان، و ۹۱.۵ برای زنان خواهد رسید، یعنی کودکان می‌بایست دیدگاه وسیع‌تری را نسبت به گذشتگان خود به زندگی داشته باشند. آن‌ها می‌بایست بفهمند که سال‌های کار کردن‌شان ممکن است از نیم قرن نیز عبور کند. در این دوره، آن‌ها ممکن است حرفه‌های مختلفی را تجربه کنند. کودکان نیاز دارند تا درباره‌ی مفاهیم مختلفی از جمله بیمه‌ی سلامت که ما والدین در سن ایشان به آن‌ها توجه نمی‌کردیم، بیندیشند.

دیگر نمی‌توان بدون داشتن بیمه، زندگی کرد. تصمیم‌گیری‌ها درباره‌ی تغییر شغل به‌شدت تحت تاثیر دسترسی به بیمه قرار گرفته است. مردم می‌دانند که در دوران میان‌سالی، احتمال معلول شدن نسبت به مرگ، قوی‌تر است؛ بنابراین می‌خواهند به‌خوبی آماده‌ی رفع معیشت خود باشند. مردم امروزه، همچنین با قوانین مدنی جدیدی درگیر شده‌ و می‌بایست در برابر جنبه‌های مختلفی از بدهی‌ها و جرایم احتمالی هوشیار باشند.

تکنولوژی رایانه‌ای پیش‌زمینه اصلی کار و سرمایه‌گذاری

امروزه این موضوع که سواد رایانه‌ای به‌قدر کافی داشته باشیم، بسیار حیاتی است؛ زیرا تقریباً تمام مشاغل امروزی برای ادامه‌ی روند خود و ایجاد ارتباط با دیگر مشاغل، محتاج رایانه‌ها هستند. امروزه حتی بسیاری از هنرمندان و موسیقی‌دانان نیز نمی‌توانند بدون داشتن رایانه، فعالیت کنند. رایانه‌ها هم‌چنین به مردم اجازه می‌دهند تا سرمایه‌گذاری‌های خود را به صورت آن‌لاین اعمال و روند آن را پیگیری کنند.

زمان آن رسیده تا قبول کنید که وقتی سخن از پول به میان می‌آید، کودکان‌تان با وقایع جدیدی‌ روبه‌رویند که در پی آن، روش‌های جدیدی نیز برای آموزش‌های پولی به آن‌ها به وجود آمده است. بنابراین، در عین حال که خودتان باید درک درستی از شرایط و تغییرات به‌وجودآمده داشته باشید، باید بتوانید کودکانتان را برای رویارویی با دنیای جدید و مسائل مالی آن آماده کنید.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲