aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

تاثیر عوامل دیجیتال برمسئولیت‌های مالی والدین

(زمان خواندن: 4 - 7 دقیقه)

عادات درست مالی دو دهه قبل، هم‌چنان عاداتی خوبی‌ به شمار می‌روند و ما می‌بایست نکات مهمی را که در دل آن‌ها نهفته‌اند، به کودکان‌مان آموزش بدهیم. از سویی، تکنولوژي باعث شده تا طرز نگرش و بهره‌وری جامعه از پول تغییر کند. این موضوع سبب یک «حواس‌پرتی دیجیتالی» بر وظایف ما به عنوان والدین شده است و نشان می‌دهد که اگرچه عادات مالی دهه‌های گذشته لازم است اما به تنهایی کافی نیست.

ماهیت پول از گذشته و حال و آینده تفاوتی نکرده است

ماهیت پول از گذشته و حال و آینده تفاوتی نکرده است

پول همواره یک ابزار جهت داد و ستد بوده و هست. اگرچه پول در طول تاریخ به صورت‌ کاغذ، سکه،‌ صدف‌ و گلبرگ وجود داشته، اما ماهیت ذاتی آن، همان ابزار داد و ستد باقی مانده است. این ماهیت در پنجاه سال پیش، امروز و در آینده نیز ثابت خواهند ماند.

درحالی‌که ماهیت پول همواره یکسان بوده، شکل ظاهری پول در طول زمان دست‌خوش تغییر شده است و در آینده نیز تغییر خواهد کرد. چندین سال قبل، از صدف‌های دریایی و گلبرگ‌های خاص به عنوان پول استفاده می‌کردند؛ امروزه اما به شکل کاغذ و سکه در‌آمده است. در آینده نیز به نظر می‌رسد ارزهای مجازی فراگیر تر شوند.

دلایل زیادی برای دیجیتالی شدن پول وجود دارند:

  • سهولت: نیازی نیست که قبل از خرید در صف برداشت حساب بمانیم. هیچ احتیاحی به کش‌مکش‌های مربوط به پول خرد نداریم؛ نیازی به بانک رفتن جهت واریز حقوق به حساب‌مان نیست؛ زیرا امروزه به راحتی و با چند کلیک، خریدمان را انجام می‌دهیم، هم‌چنین کارمندان امروزی با وجود تراکنش‌های آن‌لاین، حقوق خود را به صورت الکترونیکی دریافت می‌کنند.
  • عدم محدودیت: دیگر احتیاجی برای سفر به آن سوی شهر برای خرید چیزی نداریم؛ با چند کلیک تقریبا هر‌آن‌چه را که می‌خواهیم، می‌خریم.
  • آنی بودن: به جای پرداخت از طریق پول نقد، انتقالات آن‌لاین بانکی، تقریبا عملیات پرداخت را آنی کرده‌اند.

امروزه بسیاری از تراکنش‌ها از پول به شکل نامحسوس انجام می‌شوند. ما با خرید از طریق کارت‌های بانکی، به صورت آنلاین به حساب یک‌دیگر پول انتقال می‌دهیم. با این‌حال، هنوز یک عدم کفایت در سیستم فعلی‌مان، خصوصا در تراکنش‌های بین‌المللی وجود دارد. برای مثال جهت انتقال پول به یک حساب بانک خارجی مجبوریم تا از کدها و شاخص‌های ارزی خاص استفاده کنیم. تمام این کارها زمان می‌برند (راحت نیستند)؛ بنابراین هنوز نیز تراکنش‌های مالی‌مان دقیقا بدون مرز، و تحقیقا آنی نیستند. تکنولوژی «بلاک‌چین» و «ارز دیجیتال» پتانسیل بی‌نقص ساختن این فرایند را در آینده دارند. ظاهر پول در آینده به احتمال فراوان به شکل دیجیتالی خواهد بود. پول نهایتا تبدیل به یک ابزار نامحسوس خواهد شد.

تغییرات جامعه در همه عرصه‌ها ضرورت بازنگری در شیوه های آموزشی به نسل های جدید را ضروری ساخته است. بنابراین ممکن است بسیاری از آموزش‌هایی که ما در گذشته درباره پول دیده‌ایم برای نسل های جدید کارایی نداشته باشد. در دنیای دیجیتالی شده امروز آموزش مالی به کودکان الزامات و پیچیدگی‌های خاص خود را دارد.

عادات صحیح مالی: همان قواعد همیشگی، اما به شکلی دیگر

عادات صحیح مالی: همان قواعد همیشگی، اما به شکلی دیگر

«درآمد»، «پس‌انداز» و «خرج کردن»، سه عادت ریشه‌ای پیرامون پول‌اند؛ این موارد عادات هسته‌ای‌اند که می‌بایست به نحوی به دست‌شان بیاوریم. اگرچه، طریقه کسب هرکدام از این عادات نیازمند تغییرات توأمان جامعه و پول است.

از نظر روانشناسی به طور میانگین، وقتی یک الگوی رفتاری را ۶۶ بار تکرار کنیم، در نهایت تبدیل یه یک عادت می‌شود. طریقه شکل‌دهی عادات پولی بستگی به طریقه استفاده‌مان از آن، در جامعه دارد. مادامی که جامعه تغییر می‌کند، الگوی رفتاری ما با پول نیز می‌بایست با این تغییرات وفق پیدا کند؛ بنابراین می‌بایست طریقه رفتارمان را با خود و خانواده‌مان تمرین کنیم.

در ادامه برخی از تغییرات دیجیتالی امروزی را معرفی می‌کنیم

خرید و فروش وسایل خانه
مردم در گذشته برای فروش وسایلی که دیگر از آن‌ها استفاده نمی‌کردند، مجبور بودند تا به فروشگاه‌های لوازم دست‌دوم محله‌شان بروند. حال و در عصر دیجیتال، این فرایندها از طریق سایت‌ها و نرم‌افزارهای گوشی تلفن همراه، بسیار آسان‌تر، سریع‌تر، ‌و ارزان‌تر شده‌اند.

تاثیرات عصر دیجیتال در خرید و مقایسه قیمت‌ها
در گذشته برای خرید و تحقیق پیرامون وسایل مورد نیازمان، مجبور به حضور فیزیکی در فروشگاه‌ها یا مطالعه کاتالوگ‌های تبلیغاتی داشتیم. امروز اما تقریبا تمام مایحتاج را می‌توان به راحتی از طریق وب‌سایت‌های مختلف به صورت آن‌لاین تهیه ‌و پیرامون مقایسه قیمت‌های کالای مختلف تحقیق کرد.

تاثیرات عصر دیجیتال بر نحوه پس‌انداز
در گذشته پرداخت حقوق‌ها به طور تمام‌وکمال توسط اسکناس و سکه صورت می گرفت. ما مجبور بودیم تا این پول‌های نقد را نزد خود نگاه داشته، سپس به حساب بانکی‌مان واریز کنیم. این امر مشکلات فراوانی داشت؛ برای مثال ممکن بود در هنگامی که قصد واریز به حساب‌مان را داشتیم، بانک تعطیل می‌شد. اما امروزه نحوه پرداخت‌ها به سوی دیجیتالی شدن پیش می‌رود. پرداخت حقوق و دست‌مزدهای ما به صورت آن‌لاین، و در کم‌ترین زمان ممکن صورت می‌گیرند. بنابراین نیازی نیست برای واریز حقوق‌مان به بانک برویم، بلکه تنها برای برداشت آن به بانک سر می‌زنیم. پلتفرم‌های آن‌لاین، نحوه پس‌انداز ما را سریع‌تر و بهینه‌تر ساخته‌اند.

تمامی این‌ها به چه معنا است؟

تمامی این‌ها به چه معنا است؟

پیش‌زمینه مشترک تمامی مثال‌های بالا به ما نشان می‌دهند که تراکنش‌های مالی با سرعت بالا به سوی آن‌لاین شدن پیش می‌روند. این امر سبب ایجاد چالش سختی در وظایف ما در جهت پرورش عادات صحیح مالی در فرزندان‌مان شده است. داد و ستدهایی که در گذشته آموخته‌ایم، و تمریناتی را که جهت کسب عادات صحیح مالی انجام داده‌ایم، با امروز تفاوت دارند.

مادامی که طریقه بهره‌وری جامعه از پول تغییر می‌کند، ما نیز می‌بایست طریقه آموزش‌ پیرامون عادات درست مالی به کودکان‌مان را تغییر دهیم. اغلب مواردی که ما در زمان کودکی آموخته‌ایم به درد کودکان‌مان نمی‌خورند. به عبارت دیگر، تکنولوژی سبب شده تا وظایف ما در تربیت مالی فرزندانمان وارد چالش شود.

ما دیگر نمی‌توانیم از تراکنش های «آف‌لاین» جهت آموزش مسائل مالی به کودکان‌مان استفاده کنیم، زیرا این موارد کم‌کم رو به نابودی می‌روند. هم‌چنین نمی‌توانیم به کلی، تمام وقایع مالی کودکان‌مان را به شکل آن‌لاین در‌آوریم. هنوز تراکنش‌هایی وجود دارند که به صورت آف‌لاین انجام می‌گیرند. وظیفه والدین در این شرایط آن است که یک راه مناسب جهت حفظ تعادل در معاملات آف‌لاین و آن‌لاین پیدا کنند؛ در عین حال می‌بایست عمدا دروس و عادات حسنه مالی را به فرزندان‌شان یاد بدهند.

در آینده تحقیقات و نکات بیش‌تری را پیرامون چگونگی ادامه آموزش‌های والدین به منظور پرورش عادات حسنه کودکان در عصر دیجیتال در اختیارتان می‌گذاریم.

از نظر روانشناسی به طور میانگین، وقتی یک الگوی رفتاری را ۶۶ بار تکرار کنیم، در نهایت تبدیل یه یک عادت می‌شود. طریقه شکل‌دهی عادات پولی بستگی به طریقه استفاده‌مان از آن، در جامعه دارد. مادامی که جامعه تغییر می‌کند، الگوی رفتاری ما با پول نیز می‌بایست با این تغییرات وفق پیدا کند؛ بنابراین می‌بایست طریقه رفتارمان را با خود و خانواده‌مان تمرین کنیم.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲