aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

اشتباهات مالی والدین؛ کمک‌هایی که نتیجه عکس می‌دهد

(زمان خواندن: 3 - 6 دقیقه)

دوران نوجوانی دوران سرکشی و عصیان در برابر هنجارهاست، پس طبیعی است در این سن بین نوجوانان و والدینشان درگیری و تقابل پیش بیاید. شاید یکی از مهم‌ترین بهانه‌های این درگیری‌ها موضوع مهم پول باشد. جدال بر سر پول گرفتن از والدین یا کم بودن مقدار پول‌توجیبی ممکن است به‌مرور میان والدین و فرزندان نوجوانشان تفرقه بیندازد. پدرومادرها معمولاً در چنین شرایطی چنان دستپاچه و سردرگم می‌شوند که نمی‌دانند چگونه باید اوضاع را روبراه کنند؛ اما لازم است قبل از روبراه کردن اوضاع به این فکر کنند که چه چیزی باعث به‌هم ریختن اوضاع شده است؟

درگیری مالی نوجوانان

اشتباهات مالی والدین در هنگام رفتار با نوجوانان

برخی از اشتباهات مالی والدین در مواجهه با نوجوانان، موجب ایجاد تنش در روابط میان آن‌ها می‌شود و این تنش‌ها ممکن است منجر به نزاع‌های همیشگی بشوند. ما شما را با تعدادی از این اشتباهات رایج آشنا می‌کنیم تا بتوانید با شناختن و دوری از آن‌ها روابط خود و فرزندانتان را بهتر مدیریت کنید.

 

۱. وابسته نگه داشتن نوجوانان

اگر شما از آن دسته والدینی هستید که مدام در حال جمع کردن ریخت‌وپاش‌های مالی فرزند نوجوان خود هستند، باید بدانید برای اولین قدم لازم است کمی کنار بایستید و اجازه دهید نوجوان شما شخصاً برای نجات یافتن از مشکلات مالی‌اش، اقدام کند. اگر او همیشه به شما تکیه کند، درگیر الگویی از وابستگی می‌شود که نه‌تنها کمکی به او نمی کند، بلکه از او یک فرد ناتوان و ضعیف در ادارۀ امور مالی می‌سازد. شما که قصد پرورش چنین فرزندی را ندارید؟

داشتن یک نوجوان وابسته تنها به‌ضرر حساب بانکی والدین منتهی نمی‌شود؛ بلکه می‌تواند روابط بین والدین و فرزندان را نیز نابود کند. تحقیقات متعدد ثابت کرده‌اند والدینی که فرزندان‌شان بسیار به آن‌ها وابسته‌اند، بیش‌تر در معرض سوءاستفاده‌های مالی از طرف فرزندان‌شان قرار ‌می‌گیرند. حتی اگر این فرزندان از والدین‌شان سوءاستفاده نکنند، این احساس وابستگی، ناامیدی، ناتوانی و خشم‌‌شان ممکن است باعث گرفتن فاصلۀ عاطفی بین والد و فرزند شود.

Image

۲. برداشتن یک‌بارۀ تمام پشتیبانی‌ها

جوانی به من گفت که وقتی ۱۸ سالش شد و آمادۀ ثبت‌نام در دانشگاهی که ۶۰۰ کیلومتر با خانه‌اش فاصله داشت، بود، پدرش ۲۰۰ هزار تومان پول نقد و یک بلیت اتوبوس به مقصد آن شهر به او داد و او را بدون هیچ پشتیبانی دیگری، (پرداخت شهریه و هزینه‌های روزانه‌اش) از خانه بیرون کرد. نیازی به گفتن نیست که مرد جوان در دوران دانشجویی‌اش چقدر سختی کشید.

هزینه‌های تنها زندگی کردن در دنیای به این بزرگی، ناگزیر بسیاری از افراد بالغ ۱۸ تا ۲۵ سالۀ امروزه را نیازمند کمک مالی از طرف والدین‌شان می‌کند. برای مستقل کردن فرزندان خود لازم نیست به یک‌باره تمام حمایت‌های خود را قطع کنید، بلکه قدم‌به‌قدم به سمت استقلال فرزندتان حرکت کنید. قطع یک‌بارۀ وابستگی‌ها ممکن است دقیقاً به اندازۀ وابستگی خطرناک باشد، خصوصاً درمورد روابط والد-فرزندی. پس لطفاً با صبر و گام‌به‌گام پیش بروید.

 

 

۳. دادن پول در مقابل انجام دادن فهرستی از توقعات

بعضی از والدین خیلی سریع به فرزندشان کمک مالی می‌رسانند، اما به‌شرط انجام دادن یک فهرست از توقعاتی که از آن‌ها دارند. این کار به‌ندرت خروجی مثبت می‌دهد. ریسمان‌های متصل بین والد و فرزند می‌تواند به این معنی باشد که والدین می‌خواهند به فرزندشان نزدیک باشند تا بتوانند قدرت‌شان را در رابطه، تصمیم‌گیری در نوع زندگی فرزندشان و تحمیل آن بالاتر ببرند. دوباره یادآوری می‌کنیم، تحقیقات نشان داده‌اند که وابستگی مالی فرزند بالغ به خانواده و والدینی که هم‌چنان آن‌ها را با پول تغذیه می‌کنند، منجر به تنش‌های فرزند-والدی بسیاری شده و با توجه به آن، باعث نزاع بر سر چگونگی خرج‌وبرج فرزند بالغ می‌شود.

Image

۴. قرض دادن بیش از اندازۀ پول به فرزند

برخی از نوجوانان کاملاً خود را درمورد بازپرداخت بدهی‌هایشان به والدین‌ مسئول می‌دانند؛ اما برخی دیگر پول دریافتی از والدین‌شان را به‌عنوان هدیه تلقی می‌کنند؛ حتی اگر والدین‌شان صراحتاً اعلام کنند که پول را به‌ آن‌ها قرض داده‌اند. اگر پول برای تسکین شرایط سخت مالی باشد، ممکن است باعث شود تا فرزند بالغ بیش‌تر به فکر بازپرداخت آن بیفتد. پس وقتی به کودک‌تان پول قرض می‌دهید، حتماً احتمال دیرکرد پرداخت آن را در نظر بگیرید؛ اما هرگز از بازپس‌گرفتن آن کوتاه نیایید. لازم است نوجوان شما بدهی‌اش را پرداخت کند؛ اما اگر به زمان بیشتری نیاز دارد یا حتی لازم است بازپرداختش را تقسیط کنید، لطفاً با بردباری با او همکاری کنید. با این کار، هم رابطۀ شما آسیب نمی‌بیند و هم وظیفه‌شناسی مالی در نوجوانتان خدشه‌دار نمی‌شود.

Image

۵. به خطر انداختن امنیت مالی خود به دلیل پرداختن بدهی‌های فرزندان جوان

قبل از گفتن «بله» به درخواست‌های مالی فرزندان‌تان (مانند کرایه‌خانه‌اش)، درمورد پرداخت هزینه‌های خود از جمله مخارج دانشگاه و وام مسکن منزل‌تان به خوبی فکر کنید. از دست دادن پس‌اندازها، عقب افتادن وام مسکن‌تان یا درگیر شدن با بدهی‌های متعدد ممکن است استقلال شما را در میان‌سالی یا  در زمان بازنشستگی به خطر بیندازد.

صحبت با مشاورانی که در زمینۀ جامعۀ بزرگسالی فعالیت دارند، چشم‌هایتان را رو به حقیقت باز می‌کند: بسیاری از آن‌ها داستان‌های تلخی از افرادی تعریف می‌کنند که به خاطر ناتوانی در گفتن «نه» به خواسته‌های فرزندان‌شان، خانه و پس‌انداز زندگی‌شان را از دست داده‌اند. جوانان می‌توانند از دانشگاه وام بگیرند، می‌توانند وقت و پتانسیل درآمدشان را برای پس‌انداز جهت خرید خانه یا ماشین صرف کنند؛ اما برای زمان پیری و بازنشستگی، وامی وجود ندارد.

کمک به فرزندان و اطمینان حاصل کردن از وضعیت آن‌ها برای هر پدرومادری لذت‌بخش است؛ اما در این‌باره محدودیت‌هایی نیز وجود دارد و درمورد هر کدام از ما فرق می‌کند. بعضی‌ها تمایل دارند زندگی خودشان را به خاطر کمک به فرزند بالغ خود فدا کنند. برخی برای حفظ استقلال مالی خودشان، باید به اغلب درخواست‌های فرزندشان نه بگویند. شما قبل از هر کمکی، می‌بایست مطمئن شوید که بدهی‌هایتان صاف شده و حتماً یک پس‌انداز یا بازنشستگی‌ رو به افزایش برای اطمینان از وضعیت اقتصادی خود دارید.

پرداخت بدهی‌هایتان در سال‌های پیری، یک برکت محسوب می‌شود؛ نه فقط برای خودتان، بلکه برای کودکان‌تان. آن‌ها به خاطر این‌که مجبور نیستند شما را در سال‌های پایانی زندگی‌تان پشتیبان مالی کنند، سپاس‌گزارتان خواهند بود.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲