aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

آموزش سواد مالی به کودکان: پول چیست؟

(زمان خواندن: 4 - 7 دقیقه)

برای آموزش به کودکانتان اجازه دهید آن‌ها پول را از نزدیک ببینند و آن را لمس کنند تا زمانی که درمورد پول با آن‌ها حرف می‌زنید دقیقاً متوجه شوند از چه چیزی سخن می‌گویید. برای هر آموزشی به کودکان بهتر است از شیوۀ بازی کردن بهره ببرید. برای آموزش درباره‌ی موضوعات مالی نیز می‌توانید از بازی‌های پولی مختلفی که برای کمک به آموزش مالی کودکان طراحی شده‌اند، استفاده کنید.

پول و کودک

پول چیست؟

بیشتر کودکان تا سه سالگی متوجه می‌شوند که می‌توانند پول را با چیزی که به آن نیاز دارند، مبادله کنند. هنگامی که از کیف پول‌تان برای پرداخت بهای چیزهایی مانند غذا، اسباب‌بازی و کتاب پول بیرون می‌آورید، کودک‌تان با دقت در حال مشاهدۀ شماست. کودک‌تان می‌فهمد که از پول می‌تواند برای خرید چیز‌هایی که نیاز دارد، استفاده کند. آن‌چه هنوز متوجه نشده‌ است این است که «پول» دقیقاً چه چیزی است و چطور از کیف پول شما سر درآورده است.

مبادله کالا با کالا

مبادله کالاباکالا

برای فرزندان خود تعریف کنید که قبل از اختراع پول، مردم از طریق مبادلۀ کالاباکالا چیزهایی را که لازم داشته‌اند، تهیه می‌کرده‌اند. آن‌ها از اجناسی مثل حیوان، خوراکی و لباس برای تبادل استفاده می‌کردند. تعیین ارزش هر کدام از کالاها نیز به عهده‌ی خودشان بوده، تا مشخص شود که با هر «داد»ی چه «ستد»ی می‌توان کرد. برای مثال یک جین تخم مرغ ارزشی برابر با یک قرص نان داشته و ۱۰ مرغ را می‌توانستند با یک گوسفند معاوضه کنند.

با این‌‌که مبادله‌ی کالاباکالا شیوه‌ای مؤثر بود و به مردم اجازه می‌داد هر کالایی را که لازم دارند به دست بیاورند، اما دارای معایبی هم بود:

۱. جابه‌جایی بعضی از کالاها بسیار سخت بود. از فرزندتان بپرسید: «آیا می‌شود یک گاو را در جیب خود بگذاری، به بازار بروی و مرغ بخری؟»

۲. برخی کالاها را نمی‌توان مانند پول به اجزای کوچک‌تر «خرد» کرد. از کودک بپرسید: «چطور یک گاو را با یک قرص نان مبادله کنیم وقتی نمی‌توانیم گاو را به اجزای کو‌چک‌تر تقسیم کنیم؟ و آیا یک گاو کامل ارزش یک تکه نان را دارد؟»

۳. به علت خرابی یا فاسد شدن، همه کالاها قابلیت ذخیره‌سازی نداشتند و بعضی کالاها در مدت زمان کوتاهی ارزش خود را از دست می‌دادند. به او بگویید: «تخم مرغ را نمی‌توان مدت زیادی انبار کرد» و «زمانی که نان بیات می‌شود دیگر ارزش مبادله ندارد.»

به دلیل سختی مبادله‌ی کالاباکالا مردم مجبور به پیدا کردن راه ساده‌تری برای خرید اجناس مورد نیاز خود شدند. بنابراین سکه‌های طلا و نقره اختراع شد. سکه بسیاری از مشکلات مبادله‌ی کالاباکالا را حل کرد. برای مثال، حمل‌ونقل سکه بسیار راحت‌ بود، از تنوع ظاهری و مالی زیادی برخوردار بود و در طول زمان ارزش خود را از دست نمی‌داد.

پس از اینکه درمورد سختی‌های مبادله‌ی کالاباکالا برای کودکان خود صحبت کردید، درباره‌ی پول و ارزش آن توضیح دهید.

تمرین با کودکان در مورد پول

تمرین با کودکان برای درک ارزش پول

برای اولین قدم، اجازه دهید کودکتان به‌صورت عینی انواع پول اعم از اسکناس‌ها و سکه‌ها را لمس کند و ببیند. به او کمک کنید با دقت در طرح و رنگ و اندازه‌ی اسکناس‌ها و سکه‌ها متوجه تفاوت آن‌ها بشود و سپس برایش توضیح دهید که اسکناس‌ها با توجه به طرح و رنگشان از هم متمایز می‌شوند و هر کدام ارزش متفاوتی دارند. برای کودک بسیار مفید است که تفاوت میان سکه و اسکناس را بداند و قادر به تشخیص اندازه، رنگ و ارزش هر کدام از آن‌ها باشد.

آموزش اسامی و ارزش هر کدام از سکه‌ها و اسکناس‌ها نیاز به تمرین دارد. باید به کودک خردسالتان توضیح دهید که هر سکه‌ و اسکناس، یک اسم مشخص و به مقدار معین ارزش مالی دارد. کودکان بزرگ‌تر می‌توانند اسم هر سکه و ارزش نوشته‌شده‌ بر روی آن را بخوانند؛ اما کوچک‌ترها مجبورند بیشتر از حافظه‌شان کمک بگیرند.

برای کودکان بزرگ‌تر توضیح دهید که با ترکیب چند سکه، می‌توان مقدار مشخصی از پول را ساخت. برای مثال، پنج سکه‌ی ۲۰۰ تومانی و دو سکه‌ی ۵۰۰ تومانی هر دو معادل یک اسکناس ۱۰۰۰ تومانی‌اند. البته این آموزش برای خردسالان ممکن است سخت باشد. بنابراین، به او بگویید هرموقع لازم بود با پولش چیزی بخرد، می‌تواند از شما برای تخمین هزینه و پرداخت اسکناس‌هایش کمک بگیرد. در هر خرید دوباره با دقت و حوصله درمورد اسکناس‌ها و نحوه‌ی خرج کردنشان توضیح دهید. کودکان در حال مشاهده هم می‌توانند بیاموزند.

اموزش مالی از طریق بازی

آموزش پولی از طریق بازی

به‌طور کلی، دنیای کودکان دنیای بازی کردن است. ذهن یک کودک ترجیح می‌دهد بازی کند تا این‌که بخواهد فکر کند. بنابراین برای هر آموزشی بهتر است از شیوه‌ی بازی کردن بهره ببرید. برای آموزش درمورد موضوعات مالی نیز می‌توانید از بازی‌های پولی مختلفی که برای کمک به آموزش شناخت سکه‌ها و اسکناس‌ها طراحی شده، استفاده کنید. این بازی‌ها معمولاً برای سنین مختلف طراحی‌های مناسبی دارد و دسترسی به آن‌ها چندان سخت نیست. با این حال می‌توانید خودتان هم بازی‌هایی را خلق کنید. مثلاًچند سکه با ارزش‌های مختلف در اختیار کود‌ک‌تان قرار داده و از او بخواهید که آن‌ها را در ردیف‌های متفاوت روی هم بچیند. مطمئن شوید که کودک تفاوت بین رنگ‌ها و اندازه‌ها را به‌خوبی متوجه می‌شود.

زمانی که سکه‌ها ردیف شدند، به او توضیح دهید که هر سکه چه اسمی دارد و چقدر می‌ارزد. به این مثال توجه کنید: «این یک سکه ۵۰۰ تومانی است و با آن می‌توان یک پفک خرید. با دو سکه ۵۰۰ تومانی هم می‌توان یک بستنی خرید.» استفاده از این روش که هر مقدار سکه برای خرید چه محصولی کافی است، برای درک بهتر کودک بسیار تأثیرگذار است.

از کودکان بزرگ‌تر که اصول شمارش را بلدند، بخواهید به شما تفاوت ارزش سکه‌ها را بگویند. از آن‌ها بپرسید: «با چه سکه‌هایی ۳۰۰ تومان پول بسازیم؟» یا «برای خرید این آدامس ۷۰۰ تومانی از چه سکه‌هایی استفاده کنیم؟»

به کودکانتان اسکناس‌های مختلف را نشان داده و اجازه دهید آن‌ها را خوب ببینند. در نظر داشته باشید که برخلاف سکه‌ها، اسکناس‌ها دارای اندازه‌‌ی تقریبا یکسانی‌اند؛ ولی ارزش مالی متفاوتی با یک‌دیگر دارند و این ارزش به عدد نوشته‌شده روی هر اسکناس بستگی دارد.

به کودکانتان آموزش دهید چطور می‌توانند برای داشتن مقدار مشخصی پول، سکه‌‌ها و اسکناس‌‌های مختلف را روی هم بگذارند. مثلاً برای داشتن ۱۲۰۰ تومان، هم می‌توان از ترکیب سکه‌ی ۲۰۰ تومانی با اسکناس ۱۰۰۰ تومانی و هم از ترکیب دو اسکناس ۵۰۰ تومانی و یک سکه‌ی ۲۰۰ تومانی استفاده کرد.

بعد از چندبار تمرین کردن، به کودک اجازه دهید تا با استفاده از پول، اجناس کوچکی از فروشگاه محل بخرند. در نظر داشته باشید که این روش ممکن است زمان زیادی ببرد. پس برای اجرای این امر، بهتر است زمانی به فروشگاه بروید که خلوت‌ باشد.

پرداخت اعتباری

پرداخت پول به روش‌های غیر نقدی

مفهوم «پول اعتباری» ممکن است قدری برای فرزندتان چالش‌برانگیز باشد. به کودک توضیح بدهید که مردم حتی بدون داشتن سکه و اسکناس هم قادر به پرداخت مایحتاجشان هستند. هم‌چنین، مردم از کارت‌های بانکی و چک برای پرداخت هزینه‌هایشان استفاده می‌کنند؛ همین‌طور به‌وسیله‌ی «نرم‌افزارهای پرداخت» نصب‌شده بر روی موبایلشان. به فرزندتان بفهمانید که چک‌ها و کارت‌های بانکی بدون پول کار نمی‌کنند و باید با «پول حقیقی»، یعنی اسکناس و سکه‌هایی که با کار کردن به دست می‌آورید، تأمین شوند. اهمیت این امر را از سن کم برای کودک‌تان روشن کنید.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲