aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

آموزش سواد مالی به کودکان: قلک‌ها مکانی امن برای پس‌انداز

(زمان خواندن: 2 - 4 دقیقه)

قلک‌ها همان بانک‌های کوچکی هستند که به کودک شما لذت پس‌انداز کردن را می‌چشانند. در فرایند پس‌انداز کردن صبر کردن را به کودکتان می‌آموزید. به او یاد دهید زمانی که هدفی برایش ارزش دارد، باید برایش صبر کند تا بتواند به آن نزدیک‌تر شود.

پس انداز کودکان

قلک‌ها مکانی امن برای پس انداز کودکانمان

کودکانی که به چهارسالگی می‌رسند، از راه‌های مختلفی مانند جمع شدن سکه‌ها در قلک‌شان، به‌طور اجمالی با مفهوم پس‌انداز درگیر می‌شوند. مادامی که پول پس‌انداز می‌کنید، بهتر است برای استفاده از آن برنامه داشته باشید. کودکان در مقایسه با نوجوانان اهداف کوتاه‌مدتی دارند؛ یعنی اهدافی که برای دست‌یابی به آن‌ها نیاز به صرف مدت طولانی‌ برای جمع‌ کردن پولش نیست. نوجوان‌ها در مقایسه با کودکان اهداف بلندمدت‌تری مانند خرید خودرو یا شهریۀ دانشگاه دارند.

Image

به کودکانتان صبر کردن را بیاموزید

بیشتر کودکان برای به دست آوردن خواسته‌هایشان صبر ندارند. پس باید این موضوع مهم را به آن‌ها آموزش داد. این امر را می‌توان در شرایط دیگری که کودک مجبور به صبر کردن است (وقتی که در صف وسیلۀ بازی شهربازی منتظرند، یا برای تغییر شیفت مدرسه یا رسیدن تعطیلات مورد علاقه‌شان انتظار می‌کشند)، به او یاد داد. صبر کردن برای پس‌انداز میزان معینی پول هم، مانند صبر کردن برای این موارد است. وقتی چیزی «ارزش» داشته باشد، می‌توان برایش صبر کرد.

اگر کودک‌تان یک اسباب‌بازی (یا هرچیز دیگر) مشخص را می‌خواست؛ ولی پول کافی برای خرید آن نداشت، به او توضیح دهید که پولش را می‌تواند در یک مکان امن مانند قلک نگه‌داری کند تا زمانی که به اندازۀ کافی پول برای خرید آن اسباب‌بازی جمع شود. به او کمک کنید یک بودجۀ ساده برای خریدش بسازد و بررسی کند که:

  • تا به حال چه مقدار پس‌انداز کرده است.
  • خواستۀ او چه قیمتی دارد.
  • هر هفته به چه میزان پول دریافت می‌کند.
  • برای پس‌انداز چقد زمان لازم دارد.

برای مثال فرض کنید که کودک‌تان می‌خواهد یک بازی ۱۰۰ هزار تومانی بخرد. تا به حال ۲۵ هزار تومان پس‌انداز کرده و هفته‌ای ۲۵ هزار تومان هم پول‌توجیبی دریافت می‌کند. به او کمک کنید که بفهمد برای خرید بازی مورد علاقه‌اش به ۷۵ هزار تومان دیگر نیاز دارد و با توجه به پول‌توجیبی‌اش سه هفته زمان لازم است. در این‌ مرحله شما می‌توانید به او در ازای پول بیش‌تر، پیشنهاد کار در خانه را بدهید. برای مثال، می‌توانید به او برای کمک کردن در چیدن علف‌های هرز باغچه، ۲۵ هزار تومان مازاد بر پول‌توجیبی‌اش بدهید. هم‌چنین، به او یادآور شوید که اگر پولش را در جای دیگر خرج کند، مجبور است مدت زمان بیش‌تری را برای خرید آن بازی صبر کند.

Image

قدم‌هایی که والدین می‌توانند بردارند

این‌که کودک به این‌‌ شکل بودجه‌بندی کند، هم برایش آموزنده است، هم انگیزه‌بخش. برای اجرای بهتر این امر، می‌توانید میزان پولی را که هفته دریافت می‌کند، برایش یادداشت کنید و در تقویم، دور تاریخی را که  در آن بالاخره به مقدار پول مورد نیازش خواهد رسید، خط قرمز پررنگ بکشید.

از دخالت و کمک به او برای تهیۀ آخرین مقدار باقی‌ماندۀ پس‌اندازش، پرهیز کنید. این دخالت منجر به این می‌شود که او در تمام مراحل زندگی‌اش به شما وابسته بماند. هم‌چنین،  با این کار تمام لذت‌ رسیدن به اهدافش با تلاش خودش را از او می‌گیرید. مشکلی نیست که برای دست‌یابی زودتر به پول مورد نیازش به او پیشنهاد کار بدهید، فقط از کمک دستی به کودکتان امتناع کنید.

پس‌انداز کردن هم‌چنین می‌تواند به کودک کمک کند که برخی از خواسته‌هایش را از ذهنش پاک‌ کند. برای مثال، اکثر کودکان در ابتدا عاشق یک اسباب‌بازی خاص می‌شوند و تصمیم به تهیۀ آن می‌گیرند. در طول زمان اما، ممکن است به این نتیجه برسند که آن وسیله آن‌چنان هم مهم نیست. صبر کردن برای خرید یک محصول، روش بسیار خوبی برای نادیده گرفتن شهوت خرید است. هم‌چنین، یک ابزار مؤثر برای تشخیص این است که واقعاً چه چیزی می‌خواهیم و بدون آن چه برنامه‌های دیگری می‌توانیم داشته باشیم. این‌‌گونه صبرها، برای نوجوانان و بزرگسالان نیز صدق می‌کند.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲