aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

آموزش سواد مالی به کودکان: دنیای هیجان انگیز کسب درآمد

(زمان خواندن: 4 - 8 دقیقه)

جست‌وجوی راه‌های مختلف پول درآوردن برای کودکان بسیار هیجان‌انگیز است. شما می‌توانید روحیه‌ی خوداشتغالی آن‌ها را تقویت کنید و جهت ساختن یک شغل کوچک و خلاقانه و کسب درآمدی که حاصل تلاش خودشان است، تشویق‌شان کنید.

آموزش مشاغل به کودکان

انواع مشاغل و درآمد‌ها را به کودکانتان آموزش دهید

آموزش به کودکان در هر سنی، بنابر درک آن‌ها از روابط، متفاوت است. بنابراین وقتی کودکتان بزرگ‌تر شد می‌توانید به او توضیح دهید بیشتر مردم به ازای مدت زمان مشخصی کار، مقدار معینی پول دریافت می‌کنند که به آن «دستمزد» گفته می‌شود. در ادامه، به کودکانتان بیاموزید که هر شغل نیازمند مهارت‌های خاص خودش است و هر شخص بنابر توانمندی و علاقه‌ای که دارد، آن را انتخاب کرده است.

ممکن است فرزندتان درباره‌ی شغل شما کنجکاو باشد. شما می‌توانید شغل و نحوه‌ی دریافت حقوق‌تان را برای او توضیح دهید. البته نیازی نیست تمام جزئیات درآمدتان را برایش توضیح دهید. مثلاً بگویید: «من در یک شرکت کار می‌کنم که به ازای هر ماه کار حقوق دریافت می‌کنم و با این پول هزینه‌ی خانواده و مایحتاج آن را می‌دهم و مقداری هم برای آینده پس‌انداز می‌کنم.»

به کودکتان توضیح دهید که برخی از افراد با استفاده از توانایی و علاقه‌ی خودشان شغل متفاوتی دارند، یعنی شغلشان آزاد است. مانند مغازه‌دارها که درآمد ثابتی ندارند و بسته به نوع کار خود در هر ماه مبلغی درآمد خواهند داشت.

شاید از خودتان بپرسید آموزش این مسائل به کودکان چه فایده‌ای خواهد داشت وقتی کودکان به‌مرور زمان خود متوجه این روابط و مفاهیم خواهند شد؟ در پاسخ باید گفت که آموزش این مفاهیم مقدمه‌ای برای قدم گذاشتن صحیح کودکان در مسیر مدیریت صحیح مالی و اقتصادی آینده‌شان است.

کسب درآمد کودکان

کودکانتان خود صاحب درآمد می‌شوند

زمانی که کودک متوجه می‌شود هر فرد مجبور به کسب درآمد است، ممکن است به این فکر بیفتد که برای خودش درآمدی داشته باشد. برای شروع، بهتر است آن‌ها را با پول‌توجیبی آشنا کنید. یا از آن‌ها بخواهید در ازای پول، کارهای مربوط به خانه را انجام بدهند. هم‌چنین در مناسبت‌ها و روز تولدشان نیز می‌توانید به آن‌ها پول بدهید.

جست‌وجوی راه‌های مختلف پول درآوردن برای کودکان بسیار هیجان‌انگیز است. شما می‌توانید روحیه‌ی خوداشتغالی آن‌ها را تقویت کنید و با بحث کردن پیرامون ایده‌های مختلف، جهت ساخت یک شغل کوچک و خلاقانه تشویق‌شان کنید. برای مثال اگر کودک‌تان تمایل به فروش محصولی داشت، به او کمک کنید. نه به این‌ صورت که همه‌ی کارها را خودتان انجام دهید؛ بلکه از طریق راهنمایی، نشان دادن مسیر و پشتیبانی کردن آن‌ها. شما باید تمام توان‌تان را به کار بگیرید، تا کودک‌تان را هرچه بیش‌تر از مزیت کسب تجربه بهره‌مند سازید.

بدون تردید، کودکان احترام نسبتاً بیش‌تری به پول خودشان می‌گذارند، تا به پول شما. به عبارت دیگر، اگر پای پول شما در میان باشد، فلان «اسباب‌بازی» حتماً باید تهیه شود؛ اما اگر قرار باشد پول خودشان خرج شود، متوجه می‌شوند بدون آن اسباب‌بازی هم می‌توان زندگی کرد. اگر قرار باشد کودکان حتی مقدار کمی از پول خود را برای خرید محصولی با شما به اشتراک بگذارند، به این نتیجه می‌رسند که اصلاً احتیاجی به آن چیز ندارند.

شغل آینده کودکان

فرزندتان را برای شغل آینده آماده کنید

همه‌ی ما در کودکی معمولاً با موضوع «در آینده می‌خواهید چه کاره شوید؟» انشا نوشته‌ایم. اکثر ما یا می‌خواستیم پزشک و مهندس شویم یا خلبان و معلم. در هر حال، پدرومادرها گاهی با این باور غلط که فرزندانشان باید برای رسیدن به چنین شغل‌هایی که به‌زعم خودشان دارای جایگاه اجتماعی‌اند، تلاش کنند، ذهن کودکان را از پرورش خلاقیت در خصوص آینده‌ی شغلی مناسب، دور نگه می‌دارند.

در بخش پیشین این مقاله، شما را از علاقه‌ی فرزندتان به کار کردن و کسب درآمد آگاه کردیم. در این بخش با بیشتر پرداختن به این موضوع کمک‌تان می‌کنیم که آن‌ها را از همین سن کم برای داشتن شغل مناسب در آینده آماده کنید.

 

وقتی بزرگ شدی می‌خواهی چه‌کاره شوی؟

بیشتر کودکان، درمورد شغلی که به آن علاقه‌مندند صحبت می‌کنند. به یاد داشته باشید که آن‌ها هنوز مجبور به تصمیم‌گیری برای شغل آینده‌شان نیستند. شما می‌توانید از طریق پرسیدن سوالات زیر به آن‌ها کمک کنید که فکرشان در این زمینه بیش‌تر به کار بیفتد. مثلاً بپرسید:

  • موضوع مورد علاقه‌ات در مدرسه چیست؟
  • چرا به این موضوعات علاقه‌مندی؟
  • به نظرت چه مشاغلی به موضوعات مورد علاقه‌‌ی تو مرتبط هستند؟
  • تفریح مورد علاقه‌ات چیست؟
  • می‌توانی راهی بیابی که تفریحت را تبدیل به شغل کنی؟

اکثر والدین هنگامی که از علاقه‌ی فرزندشان نسبت به شغل‌هایی نظیر پزشکی یا مهندسی مطلع می‌شوند، بسیار خوشحال می‌شوند. اما فرقی نمی‌کند که شغل دلخواه کودکان مورد پسندتان باشد یا نه، وظیفه‌‌ی شما تقویت علاقه و شوق آن‌ها برای اجرای ایده‌هایشان است. حتی اگر شغل مورد علاقه‌شان از نظر شما بد یا بیهوده به نظر بیاید. در نظر داشته باشید که از اکنون تا زمانی که بخواهند پا در مسیر حرفه‌ای خود بگذارند، خیلی چیزها ممکن است تغییر کنند.

به کودک اجازه بدهید آزادانه ایده‌های مختلف را برای یافتن حرفه‌‌ی مناسب بررسی کند. به‌جای آن‌که قضاوتی درباره‌ی علاقه‌ی او انجام بدهید، بهتر است در مورد واقعیات موجود در آن شغل با او صحبت کنید. یک جمله‌‌ی مخرب مانند «لازم نکرده فکر آن کار باشی. می‌دانی برای رسیدن به آن چه تحصیلات سختی را باید پشت سر بگذاری؟» یا «این ایده ابداً اجرایی نیست. امکان ندارد از این راه پولی به دست بیاوری»، می‌تواند تمام اعتمادبه‌نفس و خلاقیت فرزندتان را نابود کند. پس به حرف‌ها و ایده‌های او گوش فرا دهید، با او بحث کنید و به او اجازه دهید آینده‌ی خود را با دست‌های خودش طراحی کند. واکنش شما اثرات ماندگاری بر زندگی و آینده‌ی او خواهد داشت.

پول تو جیبی

از پول توجیبی برای کودکان شروع کنید

از پول‌توجیبی هفتگی می‌توان به عنوان یک ابزار فوق‌العاده جهت کمک به آموختن مهارت‌های مدیریت پول به کودک استفاده کرد. با کنار گذاشتن پول‌توجیبی برای کودکانی که تمایل به داشتن پول از خود نشان می‌دهند، می‌توان تمرین «پس‌انداز کردن» یا «تصمیم‌گیری برای خرید» را آغاز کرد.

مقدار پولی که به فرزندتان می‌دهید، به عواملی بستگی دارد، از جمله موقعیت مالی خودتان و نظر شما درباره‌ی این‌که فرزندتان قادر به مدیریت چه مقدار پول است. روش متداول برای تعیین پول‌توجیبی این است که با توجه به عدد سن‌شان برای آن‌ها پول در نظر بگیرید. مثلا اگر ۳ ساله‌اند هفته‌ای ۳۰۰۰ تومان، و اگر ۵ ساله‌اند، هفته‌ای ۵۰۰۰ تومان.

در کنار این‌که چه مقدار پول‌توجیبی برایشان در نظر می‌گیرید، سعی کنید به آن‌ها عادت «بازپرداخت» و «پس‌انداز» را با تمامی اصول مربوطه آموزش دهید. برای مثال، پول‌توجیبی را هر جمعه به او پرداخت کنید، و هر سالی که بزرگ‌تر می‌شود مقدار پول توجیبی‌اش را افزایش دهید.

روز تولد بهترین زمان برای اجرای این امر است. مقطع مناسبی که فرزندتان به مرحله‌‌ی بعدی پول‌توجیبی ارتقا می‌یابد.

 

Image

برای کارهای خانه به کودکانمان پول بدهیم؟

درمورد رابطه‌ی میان «پول‌توجیبی» و «کار‌های خانه» نظرات مختلفی وجود دارد. برخی بر این باورند که اختصاص پول‌توجیبی بر مبنای تکمیل وظایف مشخص، کار پسندیده‌ای است؛ به‌شرطی که کودک به‌خوبی رابطه‌ی میان «کار کردن» و «پرداخت دستمزد» را یاد بگیرد. بعضی دیگر اما معتقدند کودک باید بدون هیچ شرطی در کارهای خانه کمک کند و پرداخت پول برای کاری که اساساً وظیفه‌ی اوست، باعث تربیت غلط‌ش می‌شود.

اگر تصمیم گرفته‌اید که به کودک‌تان پول توجیبی بدهید، برای خود مشخص کنید که پرداخت این پول در گروی انجام دادن امور خانه است یا خیر. ثابت‌قدم بودن بسیار مهم است. اگر پول‌توجیبی مشروط به انجام دادن کارهای خانه نیست، به خاطر مرتب نکردن تخت‌خواب پول‌توجیبی‌اش را قطع نکنید و وقتی برای کودک تعیین کرده‌اید که در ازای دادن پول توجیبی‌اش از او انتظار دارید که در امور خانه کمک کند، تا زمانی که کارش را  تمام‌وکمال و به‌موقع انجام نداده، پولی به او نپردازید.

هم‌چنین، والدین می‌توانند برای انجام دادن کار‌های سخت‌تر مانند تمیز کردن حیاط خانه، برای کودک پول اضافه در نظر بگیرند.

در مقالات بعدی بیشتر به موضوع پول‌توجیبی کودکان و تأثیرات آن بر نگرش مالی‌شان خواهیم پرداخت.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲