aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

آموزش سواد مالی به کودکان: تصمیم‌گیری‌ مالی

(زمان خواندن: 3 - 5 دقیقه)

لازم است کودکان صاحب مقداری پول برای خودشان باشند. زمانی که پای پول خود کودک در میان باشد او بهترین تصمیم را خواهد گرفت. کودکان را در تصمیم‌گیری‌های مالی ساده شریک کنید. قبل از خرید کردن، در برابر نگاه کودک قیمت کالاها را برای خرید بررسی و ارزیابی کنید؛ چون کودکان از طریق مشاهده‌ی رفتارهای شما آن کار را می‌آموزند.

تصمیم گیری مالی کودکان

کودکان چگونه برای تصمیم‌گیری‌های مالی آماده می‌شوند؟

مانند سایر افراد جامعه، کودکان نیز باید همیشه تصمیم‌های درستی برای زندگی‌شان بگیرند: چه لباسی بپوشند، هنگام زنگ تفریح چه بازی‌ای کنند یا قبل از خواب چه داستانی را بخوانند. هر روز مملو از تصمیمات بی‌شماری است و کودکان نیز مجبور به گرفتن تصمیمات مختلف هستند. اگر از امروز کودکان را برای گرفتن تصمیمات صحیح تشویق کنیم، به آن‌ها تجربه و اعتمادبه‌نفسی می‌دهیم که تصمیم‌گیری در زمان بزرگسالی را برایشان ساده‌تر می‌کند. 

خردسالان قادر به تحلیل میان دو گزینه هستند. برای مثال «بستنی شکلاتی می‌خواهی یا وانیلی؟» یا «۱۰۰۰۰ تومان پول برای خرید اسباب‌بازی داری، مایلی با آن عروسک قورباغه‌ بخری یا عروسک گربه‌؟» این‌گونه تصمیمات به نظر ساده و واضح می‌آیند، اما گرفتن هرکدام از آن‌ها تمرین خوبی برای آینده‌ی کودک‌تان خواهد بود.

42717993601.jpg

نیاز و خواسته‌های کودکان

آگاهی داشتن از تفاوت میان نیازها و خواسته‌ها، بخش مهمی از تصمیم‌گیری برای خرج کردن است. به کودک توضیح دهید مانند هر پدرومادر دیگری که همواره پول چیزهایی مثل خوراکی و مخارج خانه را تأمین می‌کنند، توجه به نیاز‌های او نیز وظیفه‌ی شماست. بعد از برطرف شدن تمام نیازها، خانواده ممکن است مقداری پول برای تهیه‌ی خواسته‌ها کنار بگذارد. از آن‌جایی که اغلب افراد خواسته‌های بیش‌تری نسبت به توان‌ مالی‌شان دارند، هر شخص موظف است «خواسته»ای را انتخاب کند که علاقه‌ی بیش‌تری به آن دارد. کودکان می‌توانند دو نکته‌ی مهم را در سنین پایین باید یاد بگیرند:

 • پول محدود است.
 • مردم مجبور به انتخاب گزینه‌های صحیح مالی هستند.

مادامی که کودک رشد می‌کند، خواسته‌هایش نیز افزایش می‌یابد. از کودکان بزرگ‌تر بخواهید فهرستی از چیز‌هایی که می خواهند، به شما ارائه کنند. احتمالا فهرست طولانی‌ای خواهد بود و ممکن است موراد زیر در آن باشد:

 • دوچرخه
 • تخته‌اسکیت
 • شیرینی
 • لوازم الکترونیکی
 • حیوان خانگی
 • اسباب‌بازی
 • بازی‌های ویدئویی

با او گفت‌وگو کنید و یادآور شوید که برخی از مواردی که می‌خواهد، ارزان‌ترند، مانند شیرینی و برخی از آن‌ها گرانند، مانند دوچرخه. به او توضیح دهید که گاهی مجبورید از میان چند گزینه‌ی ارزان‌قیمت و یک گزینه‌ی گران‌قیمت، یکی را انتخاب کنید.

از کودک بپرسید که کدام مورد برای او بیش‌ترین اهمیت را دارد. احتمالات زیادی ممکن است رخ بدهد. اگر او تمایل به داشتن تمام گزینه‌ها را داشت، کار آموزش شما کمی به مشکل‌ می‌خورد. برای راهنمایی بیش‌تر، از او بخواهید که درمورد تک‌تک موارد فهرست جداگانه فکر کند. شما نیز دلایل خریدن یا نخریدن هر مورد را کنار فهرست او یادداشت کنید. برای مثال، تصمیم‌گیری جهت خرید بازی ویدئویی می‌تواند این‌طور باشد:

 • دلایل خریدن: «دوست من آن بازی را خریده است. به نظر سرگرم‌کننده می‌آید.»
 • دلایل نخریدن: «می‌توانم آن را در خانه‌ی دوستم بازی کنم. همین حالا هم کلی بازی مختلف دارم. هزینه‌ی آن بازی بسیار بالاست.»

از همین طریق کودک را وادار کنید که بعضی از موارد داخل فهرست را خط بزند، تا زمانی که به میزان قابل مدیریتی، کاهش یابند.

  

کودک وپول

اجازه دهید کودکتان کمی پول برای خودش داشته باشد

زمانی که پای پول خود کودک در میان باشد، او بهترین تصمیم را خواهد گرفت. حتی اگر قرار باشد بخش کمی از پول خرید یک محصول را بپردازد. دانستن این امر که مجبورند برای تهیه‌ی خواسته‌هایشان مقداری از پول خود را خرج کنند، تصمیم‌گیری را برای کودکان راحت‌تر می‌کند.

 

سوالاتی که باید پاسخ داده شوند

از طریق پرسیدن سوالات زیر می‌توانید کودک را تشویق کنید تا در مورد اینکه چطور باید پولش را خرج کند، تصمیم درستی بگیرد:

 • «آیا واقعا الان نیاز به خرید این محصول داری؟ نمی‌توانی آن را از دوست یا کتاب‌خانه قرض بگیری؟» هم‌چنین می‌توانید کودک‌تان را در برخی از تصمیمات مالی ساده‌ی خودتان مشارکت بدهید. برای مثال، در مغازه و هنگام انتخاب میان دو محصول با برند متفاوت، او را این‌گونه مشارکت دهید: «این بطری شیر یک لیتری، ۴۰۰۰ تومان قیمت دارد، این بطری یک لیتری هم، ۳۰۰۰ تومان است. به نظرت کدام را بخریم؟»

اگر کودک‌تان به این درک برسد که شما همواره قبل از خرید، برای بهترین انتخاب فکر می‌کنید، او نیز به انجام این امر علاقه‌مند خواهد شد. زمان‌هایی که کودک‌تان از پول خود استفاده می‌کند، می‌توانید از طریق ارزیابی تصمیماتش به او کمک کنید. اما تصمیم‌گیری نهایی را به خود او بسپارید.

 

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲