aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

آموزش سواد مالی به کودکان: تفاوت نیاز و خواسته را به کودکانمان بیاموزیم

(زمان خواندن: 3 - 6 دقیقه)

یکی از دغدغه‌های اصلی والدین در زمینۀ آموزش مالی به کودکانشان این است که تفاوت نیاز و خواسته را برایشان توضیح دهند. وقتی کودکی بی‌وقفه نیازها و خواسته‌هایش را می‌گوید و برایشان پافشاری می‌کند، در حالی که پدرومادرش نه توانایی تأمین همۀ آن خواسته‌ها را دارند و نه توان دست رد زدن به سینۀ کودکشان، وضعیت بغرنجی پیش می‌آید.

نیاز‌ها و خواسته‌ها ممکن است برای هر شخص یا هر خانواده‌ای متفاوت باشد. درک این موضوع کمی برای کودکان دشوار است، پس برایشان مثال‌های متعدد عینی و قابل درک بیاورید.

kid-and-cereal.jpg

آیا نیازهای ما دقیقاً همان چیزهایی هستند که می‌خواهیم؟ یا برعکس، آیا خواسته‌های ما درواقع همان نیازهای ما هستند؟ این پرسش‌ها کمی عجیب به نظر می‌رسند؛ اما عجله نکنید؛ زیرا در ادامه متوجه خواهید شد چه تفاوت مهم و تاثیرگذاری بین دو مفهوم نیاز و خواسته وجود دارد و شناخت این تفاوت مهم تا چه اندازه در ارتقای سواد مالی ما مؤثر و مفید است.

کلمۀ نیاز اشاره دارد به هر چیزی که وجودش برای ما ضروری است. در واقع نیازها، ما را وادار می‌کنند در جهت رفع کردنشان تلاش کنیم. مثلاً نیاز به آب ما را مجبور می‌کند تشنگی خود را رفع کنیم یا نیاز به نفس کشیدن را جز با نفس کشیدن نمی‌توانیم پاسخ بگوییم. بنابراین، نیازهای اساسی و تأمین آن‌ها ضروری به نظر می‌رسد؛ در حالی که درمورد خواسته‌هایمان موضوع فرق می‌کند.

خواسته‌هایمان اشاره به چیزهایی دارند که به آن‌ها علاقه‌مندیم یا می‌خواهیم آن‌ها را داشته باشیم. مثلاً یک سفر تفریحی با دوستان، همان چیزی است که می‌خواهیم انجام دهیم؛ اما درصورت لغو این سفر لطمۀ حیاتی به ما نمی‌خورد. در حالی که نیازهای ما معمولاً غیرقابل حذف و در بیشتر موارد کاملاً ضروری و حیاتی هستند. از طرفی نیازها و خواسته‌های ما گاهی غیر مادی است، مانند نیاز به نفس کشیدن یا خواسته‌ای مثل ورزش کردن.

گاهی نیز نیازها و خواسته‌های ما جنبه‌های مادی پیدا می‌کنند؛ مثل نیاز به پوشاک یا خواستن یک کفش مارک‌دار. مردم برای تهیۀ نیازها و خواسته‌هایشان، از درآمدی که حاصل کار کردنشان است استفاده می‌کنند؛ اما آیا درآمد ما همیشه قدرت تأمین نیازها و خواسته‌های ما را به‌طور کامل دارد؟ اگر پاسخ شما به این پرسش منفی است یعنی مخاطب اصلی این متن هستید. پس تا انتها با ما باشید؛ چون می‌خواهیم به شما بگوییم برای رهایی از مشکلات مالی چاره‌ای ندارید جز این‌که آگاهانه،  تفاوت میان نیازها و خواسته‌هایتان را مشخص کنید. این کار به شما کمک می‌کند درآمد خود را هوشمندانه در جهت تامین نیازها و خواسته‌هایتان مدیریت کنید.

نیاز و خواسته کودکان

یکی از دغدغه‌های اصلی هر پدرومادری در این زمینه حتماً مربوط به کودکشان خواهد بود. کودکی که بی‌وقفه نیازها و خواسته‌هایش را می‌گوید و برایشام اصرار می‌کند و والدین نه توانایی تأمین همۀ آن خواسته‌ها را دارند و نه توان دست رد زدن به سینۀ کودکشان را.

در مواجهه با چنین وضعیتی، به فرزندتان بگویید که برای تهیۀ خواسته‌های او باید پول پرداخت کنید و برای داشتن پول شما هر روز کار می‌کنید. اما اگر قرار باشد مدام برای او اسباب بازی بخرید، تمام پولی که در می‌آورید در اسباب‌بازی‌فروشی‌ها خرج می‌شود. در نتیجه، پولی برای خریدن پیتزا، کفش و لباس، مایحتاج خانه و... باقی نمی‌ماند. از طرفی برای او توضیح دهید که میل او به داشتن اسباب‌بازی‌های متنوع و جدید را درک می‌کنید؛ اما از سوی دیگر نیاز به خوردن غذا و پوشیدن لباس هم بسیار مهم و ضروری هستند. برای آن‌که کودکتان بتواند اهمیت این تفاوت را درک کند، از او بخواهید فهرستی از خواسته‌هایش تهیه کند. از او بپرسید کدام‌یک از موارد موجود در این فهرست حیاتی هستند. یعنی اگر تامین نشود زندگی ما به خطر می‌افتد. مثلاً از او بپرسید آیا وقتی بسیار گرسنه هستی می‌توانی با بازی کردن با اسباب‌بازی‌ات احساس سیری کنی؟ پس نیاز به غذا در مقایسه با میل به داشتن یک اسباب‌بازی جدید و غیرضروری، بسیار مهم‌تر است. به او آموزش دهید که همیشه قبل از آن‌که به فکر خواسته‌هایتان باشید، مجبورید نیازهایتان (خوراک، مسکن، گرمایش، سرمایش و..) را تأمین کنید.

خواسته کودکان

نیاز‌ها و خواسته‌ها ممکن است برای هر شخص یا خانواده‌ای متفاوت باشد. درک این موضوع کمی برای کودکان دشوار است. پس باید برای آن‌ها مثال‌های متعدد عینی و قابل درک آورد. مثلاً می‌توانید به فرزندتان بگویید برای حمل‌ونقل خانواده‌ای که دو بزرگسال و یک کودک هستند، یک خودرو سواری کفایت می‌کند. اما مسلماً خانواده‌‌ای که شش فرزند دارد، برای جابه‌جایی همۀ اعضایشان، نیاز به خودروی بزرگ‌تر و در نتیجه گران‌تر خواهند داشت.

همین مسئله را می‌توان به مسکن بسط داد. خانوادۀ پرجمعیت‌تر نیاز به مسکن بزرگ‌تر نیز دارد. به این ترتیب با صحبت پیرامون موارد مختلف که روزانه با آن‌ها سروکار داریم، و هم‌چنین پرسیدن این‌که کدام مورد نیاز است و کدام خواسته، به کودک‌تان کمک ‌می‌کنید که تفاوت میان خواسته‌ها و نیازها را بهتر درک کند. همچنین می‌توانید زمانی که همراه با فرزندتان در حال خرید هستید، از او بخواهید چیز‌هایی را که نیاز دارید و  چیزهایی را که می‌خواهید، برایتان بازگو کند. برای درک بهتر می‌توانید با رسم نموداری که شامل ستون‌های خرج منزل، غذا، پوشاک و ستونی که باقی پول‌تان را برای تهیۀ خواسته‌ها مشخص می‌کند، خواسته‌ها و نیازها را به تصویر بکشید. می‌توانید از نمودار دایره‌ای مانند شکل زیر استفاده کنید و برای درک بهتر، از کودک‌تان بخواهید که آن را رنگ‌آمیزی کند.

 

در این مقطع نیازی نیست که کودکان از همه جزئیاتی که بودجه خانواده را تشکیل می‌دهد، با خبر باشند. فقط مهم است که بدانند شما برای تهیه نیازها و خواسته‌های خانواده منابعی محدود دارید، و برای پرداخت این هزینه‌ها می‌بایست تصمیمات درست بگیرید.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲