aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

«ناملایمتی‌های ارادی مالی» چیست و در کودکان چه تأثیری دارد؟

(زمان خواندن: 5 - 9 دقیقه)

خانواده‌های معمولی ساکن در کشورهای پیشرفته دارای امکاناتی‌اند که اغلب افراد در کشورهای توسعه‌نیافته فقط آرزوی داشتن آن‌ها را دارند. ما در خانه‌های خود آب لوله‌کشی‌شده، سقفی بر بالای سر، غذای مورد علاقه، تخت‌خواب گرم و هم‌چنین مکانی امن و راحت برای زندگی در اختیار داریم. برای پختن و گرم کردن غذا فر، اجاق گاز و مایکروویو را در آشپزخانه‌مان داریم. هم‌چنین یخچال و فریزر کمک‌مان می‌کنند تا خوراکی‌هایمان را تازه و خنک نگاه داریم. بسیاری از ما، دوستان متعدد و خانواده‌ای داریم که روح‌ و روان‌مان را تغذیه می‌کنند.

اما در واقع، اغلب‌مان در پایین‌ترین سطح رضایت از زندگی، یا همان «سلسله مراتب نیازهای مازلو» قرار داریم. بدون نیاز به مطالعۀ عمیق دربارۀ نظریه «مازلو»، قصد داریم تا به دو دسته نیازی که هریک از ما در زندگی داریم، اشاره کنیم. خوراک، آب، مسکن، و اکسیژن نیازهایی هستند که جهت بقا و فعالیت‌های روزانه‌مان باید وجود داشته باشند. سطح بالاتر، نیازهای روحی مانند اعتمادبه‌نفس، دوستی،‌ عشق و امنیت هستند که برای رضایت از زندگی و بهتر زندگی کردن به آن احتیاج داریم.

با بالا رفتن سطح امکانات، مدت‌ها است که روند زندگی بسیار ساده‌تر از پیش شده‌ است؛ به‌طور کلی، سختی‌ها و شکست‌هایی که در زندگی با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنیم، نقاط قوت‌مان را می‌سازند و عط‌ش‌مان را برای ارتقای خودمان و سطح زندگی‌مان تقویت می‌کنند؛ به‌شرط آن‌که یاد بگیریم چطور در آینده از ارتکاب خطاهای مشابه اجتناب کنیم. کودکان نیز همین‌گونه‌اند. اگر ما دائماً فرزندان‌مان را برای داشتن زندگی خوب و راحت تأمین کنیم، آن‌ها نیز قادر به تقویت نقاط قوت یا پرورش توانایی‌های خود برای مقابله با سختی‌ها نخواهند بود.

hub-12-03-kidsmanagingmoney-hero-1200x900-1080.jpg

کودکان را در معرض ناملایمتی‌های ارادی مالی قرار دهید

کودکان امروزی، در حال رشد در محیطی مملو از امکاناتی‌اند که آن‌ها را از سختی‌های روزگار مصون می‌دارد. «ناملایمتی‌های ارادی مالی» روشی است که  به‌وسیلۀ آن، یک محیط امن برای رشد نقاط قوت و پرورش ذهن مالی فرزندان‌مان می‌سازیم. کودکان‌مان در آینده، وقتی حمایت ما قطع شود، دائماً درمعرض ناملایمتی‌های مالی قرار خواهند داشت. اگر با پشتیبانی از آن‌ها اجازه دهیم تا خودشان بر سختی‌های مالی غلبه کنند، می‌توانیم مطمئن باشیم تا آخر عمر در مسیر صحیح قرار دارند.

هر خانواده‌ای ناملایمتی‌های مالی خاص خود را دارد. ناملایمتی‌های مالی یک خانواده، ممکن است از نظر خانواده‌ای دیگر «رفاه» تلقی شود. نمی‌توان یک حکم کلی برای ناملایمتی‌های تمام خانواده‌ها داد. آن‌چه اهمیت دارد این است خانواده‌ها برای تربیت مالی کودکانی مستقل، بهتر است در برخی مواقع، به‌صورت دواطلبانه و کاملاً ارادی فرزندان خود را در معرض سختی‌ها و ناملایمتی‌های مالی قرار دهند؛ زیرا همان‌طور که گفته شد سختی‌ها و چالش‌های زندگی می‌تواند نقاط قوت و توانایی انسان‌ها را تقویت کند و این امر درمورد کودکان هم صادق است. در خیلی از موارد والدین با«لی‌لی به لالا گذاشتن‌»های افراطی خود، ناخواسته، سبب اختلال در روان کودکان‌شان می‌شوند. تهیه و تدارک آنی تمامی خواسته‌های کودک، به او این باور را می‌دهد که تا ابد می‌بایست تغذیه شود و هنگامی که این وضعیت تغییر می‌کند، ناراحت شده واین تمایل به ناراحتی به داستانی ادامه‌دار در زندگی‌اش تبدیل می‌شود.

در ناملایمتی‌های ارادی مالی باید این دو مسئلۀ را حتماً مد نظر داشت:

۱. گاهی مواقع لازم است والدین به خواستۀ کودکان خود «نه» بگویند؛ یعنی آن‌ها را در جریان سختی‌ها و ناملایمتی‌های مالی قرار بدهند و این توقع را که همیشه امکان برآورده کردن خواسته‌هایشان وجود دارد، از بین ببرند.

۲. در عین حال، کودکان در نتیجۀ برآورده نشدن دائمی خواسته‌هایشان، ممکن است احساس ناراحتی و به‌عبارت دیگر ناملایمتی کنند و به‌طورمستمر این حس را با خود یدک بکشند.

در این‌جا به چهار مورد از رایج‌ترین مواردی که در کودکان نارضایتی مالی ایجاد می‌کند، اشاره می‌کنیم:

pr-for-kids-toys-1080.jpg

۱) اسباب‌بازی

اغلب فرزندان‌مان اسباب‌بازی و وسایل سرگرمی فراوانی در اختیار دارند؛ وسایلی که هیچ‌کدام‌شان را خود تهیه نکرده‌اند. برخی از والدین می‌گویند که فرزندان‌شان همیشه به هر چیزی که دل‌شان بخواهد، دست پیدا نمی‌کنند؛ اما این موضوع فقط در حد حرف است. زیرا تقاضاها و غرهای بی‌شمار کودکان برای خرید اسباب‌بازی، معمولاً به خرید آن‌ها ختم می‌شود. ما این محصولات را به عنوان کادو، عیدی، یا پاداش به‌خاطر رفتار خوب با کودکانمان در نظر می‌گیریم. با این منوال، کودکان خیلی زود یاد می‌گیرند که هروقت، هرچه را بخواهند، چطور به دست بیاورند. هم‌چنین نیاز به صرف هیچ تلاشی برای دست‌یابی به اسباب‌بازی (یا هر وسیلۀ دیگری) نخواهند داشت. آن‌ها به‌راحتی از والدین خود تقاضا کرده و در نهایت، به خواسته‌شان می‌رسند. این‌جا است که «ناملایمتی‌های مالی» به‌خاطر اسباب‌بازی‌های فراوان، برای کودک رقم می‌خورد. به عبارت دیگر، این امر به کودک این تفکر را می‌دهد که  رضایت او از زندگی در گروی داشتن اسباب‌بازی است. ‌آن‌ها تنها درگیر تمایل خود به داشتن اسباب‌بازی‌ می‌شوند و از درک دشواری‌های موجود در کسب آن، عاجزند. اگر والدین از ناملایمتی‌های مالی‌ای که کودکانشان در معرض آن قرار گرفته‌اند، آگاه شوند‌، ‌می‌فهمند که می‌بایست بر آن غلبه کنند. در نتیجه، دفعۀ بعدی که فرزندشان به خرید اسباب‌بازی جدیدی علاقه‌مند شود، او را وادار می‌کنند تا بیش‌تر از قبل درمورد داشتن آن فکر کند.

۲) تعطیلات خانوادگی

گشت‌وگذار با کودکان هزینه‌بر است. هرچه تعداد فرزندان‌مان بیش‌تر باشد، مسافرت‌ها‌یمان نیز گران‌تر خواهند شد. در عین‌حال نمی‌توانیم مزایای مسافرت با فرزندان‌مان را نادیده بگیریم. فرزندان‌مان مهارت‌های فراوانی را در هنگام سفر می‌آموزند. والدین نیز تجریبات جدیدی با کودکانشان به‌دست می‌آورند. در این‌جا هم‌چنین نمی‌توان انکار کرد که مسافرت برای بسیاری از افرادی که آرزوی آن را دارند، یک نوع تجمل به حساب می‌آید؛ به‌خاطر هزینه‌هایی که مسافرت با فرزندان در پی دارد.

چرا از کودکان نخواهیم که هزینۀ تعطیلات خانوادگی خود را بپردازند؟ تقاضای پرداخت هزینه از کودکان،‌‌ آن‌ها را از میزان هزینه‌های سفر خانوادگی آگاه می‌سازد و به‌جای آن‌که به سفر دوستان خود به مکان‌های مسمومی که هزینۀ بالایی دارند، حسادت بکنند، قدردان زحماتی که والدین‌شان برای پرداخت هزینۀ تعطیلات خانوادگی می‌کشند، خواهند شد. هم‌چنین مادامی که کودکان مجبور باشند تا برای پرداخت سهم خود در هزینه‌های گشت‌وگذارهای خانوادگی کار کنند، تمایل بیش‌تری به قدردانی بابت تعطیلات‌شان از خود نشان می‌دهند.

تهیه و تدارک آنی تمام خواسته‌های کودک، به او این باور را می‌دهد که تا ابد می‌بایست تغذیه شود و هنگامی که به این خواسته دست نمی‌یابد، ناراحت شده واین تمایل به ناراحتی به داستانی ادامه‌دار در زندگی‌اش تبدیل می‌شود. کودکان باید بدانند هر چه را می‌خواهند نمی‌توانند به دست بیاورند یا حداقل نمی‌توانند سریع آن را به دست بیاورند.

۳) لباس

از نظر علمی، کودکان گروه سنی ۶ تا ۱۲ سال هیچ نیازی به داشتن پوشاک فراوان ندارند. با این‌حال، کشوی لباس‌های کودکان معمولاً پر از لباس‌های مختلف است. کودکان کم‌سن به‌خاطر تعداد لباس‌هایشان سخت‌گیری به خرج نمی‌دهند. به کودکان خود به طور محدود هدیه داده و به ‌آن‌ها اجازه بدهید از بین چند گزینه انتخاب کنند. کودکان همیشه از انتخاب میان محدوده‌ای که تعیین‌ کرده‌اید، خوشحال خواهند بود. زمانی که کودک به سن ۱۲ سالگی می‌رسد، دربارۀ مد آگاه شده و به آن علاقه‌مند می‌شود. از کودکان بزرگ‌تر بخواهید تا هزینۀ لباس‌های اضافه‌ خود را به گردن بگیرند. با استفاده از این روش، از صدمات ناملایمتی‌های ارادی مالی ناشی از خرید لباس جلوگیری می‌کنید. اگر از کودکان‌تان توقع صرف هزینۀ خرید پوشاک اضافه را داشته باشید، ‌آن‌ها نیز می‌بایست از پول خود خرج کنند. این امر موجب می‌شود به فکر بیفتند که آیا هنوز هم آن لباس «باحال» را می‌خواهند یا خیر.

gettyimages-912835990-10801.jpg

۴) خوراکی‌ها

اغلب خانواده‌ها در خانۀ خود انواع مختلف خوراکی‌ها را دارند. به‌قدری که میزان زیادی از آن را دور می‌اندازند؛ زیرا یا زیاد می‌خرند یا زیاد می‌پزند. ما متمایل به پخت غذاهایی هستیم که کودکان‌مان از ما درخواست کرده‌اند؛ خصوصاً اگر به نظر گرسنه برسند (نمی‌خواهیم که گرسنگی بکشند). ما هم‌چنین به کودکان‌مان خوراکی‌های مضّر فراوانی می‌دهیم. ناملایمتی‌های ارادی مالی درمورد خوراکی‌ها، شامل غذاهای جیره‌ای (تمام غذاها) سالم و مضر می‌شود. درمورد خوراکی‌های سالم، نیازهای خانواده خود را مشخص کنید. به یاد داشته باشید که هرگاه مقدار جیرۀ روزانۀ غذای سالم‌تان تمام بشود، کودکان نیز مجبورند به سراغ خوراکی‌های دیگری بروند. درمورد غذاهای ناسالم نیز از کودک بخواهید که خود پول خوراکی‌های مضر خود را بپردازد. با این کار کودکان به فکر می‌افتند که آیا واقعاً به خوردن آن خوراکی‌ها علاقه دارند، یا نه؟

رفتارهای «خرج‌تراش» کودکان‌تان در چه زمینه‌هایی سبب ناملایمتی‌های مالی شده است؟ با ما در میان بگذارید.

«ناملایمتی‌های ارادی مالی» روشی است که به‌وسیلۀ آن، یک محیط امن برای پرورش مالی فرزندانمان می‌سازیم. کودکان‌مان وقتی حمایت مالی ما قطع شود، دائماً درمعرض ناملایمتی‌های مالی‌ قرار خواهند داشت. تا زمانی که با پشتیبانی از آن‌ها اجازه دهیم خودشان بر سختی‌های مالی غلبه کنند، می‌توانیم مطمئن باشیم تا آخر عمر در مسیر صحیح مالی قرار دارند.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲